Demirin Ustunde Karınca Izi – Pir Sultan Abdal

Yazar: Vehbi Bardakcı

OZAN YAYINCILIK

Hacı Bektas Veli dergahından Banaz’a uzanan yolculukta, zihinsel gel-gitlerle Pir Sultan Abdal’ın kendi kulturel koklerine inmesi ve Mogol istilasından kacarak Anadolu’ya gelen Horasan Turkmenlerinin trajik sonuyla kendi donemi arasında baglantı-lar kurması, okuru tarih icinde baska bir tarihin derinliklerine goturuyor.
Somuruye, talana ve Osmanlı yonetiminin adaletsiz uygulamalarına karsı ortaya cıkan halk hareketleri ustaca verilirken, egemenlerin bu isyanları kanla bastırdıgına ve saray icinde donen entrikalara da tanıklık ediyoruz. Bu catısmalar, o donemin en buyuk bilge-ozanlarından Pir Sultan Abdal’ın eylemci ve mucadeleci kisiligini on plana cıkarıyor. Kendi kulturunu serbestce yasamak ve miras olarak gelecek kusaklara aktarmak isteyen halkın sesi, umudu, ısıgı oluyor. Diger yandan somuru duzeninin devam edebilmesi icin, bu sesin kısılması, bu umut ısıgının sondurulmesi gerekmektedir. Fakat Pir Sultan Abdal, azimli, kararlı, insan askıyla dopdolu ve coskulu bir ozandır, “donen donsun ben donmezem yolumdan” diyerek bedel ode-meyi goze alıyor. Ozanın daragacına giden onurlu hayat mucadelesi, akıcı, yalın ve destansı bir dille veriliyor.
“Adanmıs Hayatlar” serisi ve “Kerbela” romanıyla tanıdıgınız ve severek okudugunuz Vehbi Bardakcı’nın bu yeni romanını yayınlamaktan ve ulkemiz kultur hayatına boyle bir eser kazandırmıs olmaktan kıvanc duyuyoruz.

Yayın Tarihi 2014-02-18
ISBN 6054723324
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.