Değişim Yılları

Yazar: Altan Öymen

DOĞAN KİTAP

Altan Öymen, anılarının ilk cildi Bir Dönem Bir Çocuk kitabında, kendi çocukluğuyla birlikte, 1930’lar ve 1940’lar dönemindeki Türkiye’nin ve dünyanın hikayesini anlatmıştı. Bu ikinci kitaptaysa o dönemi izleyen "değişim yılları"nı anlatıyor.
1947, 1948, 1949, 1950, 1951.. Yni, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından "Soğuk Savaş"ın başladığı yıllar… "İki bloklu dünya"nın, hatta bir anlamda "iki dünyalı dünya"nın oluştuğu yıllar… Türkiye, o "iki dünya"dan Batı dünyasının içinde yer almaya çalışıyor. O arada, tabii , birçok değişime uğruyor. Ekonomide "Yerli malı kullanmalı" sloganlarının yerini "Amerkan malı kullanmalı" ilanları alıyor.
Caddelerden Rus otobüsleri gidiyor, Amerikan troleybüsleri geliyor… Ve yirmi yedi yıldan beri ilk iktidar değişikliği… İsmet Paşa’lı yılların ardından Bayar-Menderes dönemi… Ordu dahil, her yerde "değiştirme" operasyonları… Türkçe ezan yerine Arapça ezan… Askerlerimizin yeni görevi "komünizme karşı" Kore Savaşı… "Susurluk metotları": Sabahattin Ali cinayeti… Nazım Hikmet’in hapisten kaçışı ve "askere alınma" kaygısıyla kaçışı… Sporda ilk büyük olimpiyat zaferimiz: altısı altın on iki madalya… Olimpiyatlarda "ilk kadın atlet"imiz… Krallar ve artistler sosyetesi…
Hepsi, Altan Öymen’in kendi "değişim"inin hikayesiyle birlikte, bu kitapta…

Yayın Tarihi 2010-02-10
ISBN 6051115085
Baskı Sayısı 9. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 670
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.