Data: Veri Madenciligi Veri Analizi

Yazar: Haldun Akpınar

PAPATYA YAYINCILIK EGITIM

Enformasyon Teknolojileri dunyasındaki olaganustu gelismeler, dogal olarak zaman icerisinde asama asama diger disiplinleri de etkilemeye baslamıstır. Basit istatistik analiz teknikleri, suratle yerlerini cok degiskenli ve karmasık tekniklere bırakırken, yapay zeka arastırmaları olaganustu bir suratle gelismis, Kasparov ile satranc oynayan Deep Blue, Jeopardy’de IBM Watson insanları saskına ceviren duzeylere erismistir. Son olarak muhtesem bilim adamı Alan Turing’in, Turing Testi’nin de gerceklestigi bu ay icinde gazetelerde yer bulmustur.

Data (Veri) kavramı giderek onemini artırmıs ve data ile baslayan kavramlarda olaganustu bir artıs ortaya cıkmıstır. Ilk donemlerdeki isletmelerin itici gucu, yerini giderek genetik calısmalardaki olaganustu veri analizi ihtiyacına bırakmıstır. Bir taraftan veri saklama ve erisimi icin yeni teknolojiler devreye girerken, bu veri dizilerinin analizi yeni algoritmaların gelistirilmesini gerekli kılmıstır. Cesitli disiplinlerle gerceklesen arakesitler ve uygulama ihtiyacları yeni yaklasımların ortaya cıkmasına neden olmustur.

Veri madenciligi bircok disiplinin katkılarıyla insa edilmis yıgma bir yapıdır. Bu yapıda tasıyıcı birimler yapay zeka, veri tabanı yonetim sistemleri, ozellikle cok degiskenli istatistik analiz teknikleridir. Son donemde bu disiplinlere uygulama alanlarındaki gelismelerle birlikte her gecen gun yeni disiplinler katılmaktadır. Kitapta bu disiplinlere iliskin bir takım ozet bilgilere yer verilmisse de, okuyucunun enformasyon sistemleri ve teknolojileri, yapay zeka, veri tabanları ve istatistik alanlarında bilgi sahibi olması kacınılmazdır.

Bu kitap hem profesyoneller icin hem de universitelerde verilen "veri madenciligi", "veri analizi" gibi dersler icin onemli bir kaynak niteligindedir.

Yayın Tarihi 2014-09-03
ISBN 6054220816
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 440
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.