Dagın Kadın Hali

Yazar: Arzu Demir

CEYLAN YAYINLARI

Etkin Haber Ajansı (ETHA) ve Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabiri Arzu Demir’in hazırladıgı kitap, PKK saflarına farklı zamanlarda katılan 11 kadın gerillanın portreleri uzerinden, dunden bu yana PKK’de kadın cins bilincisinin gelisimini incelemeye calısıyor.

Kurdistan’ın 4 parcasından ve Avrupa’dan gerillaya katılan 11 kadın, oncelikle "neden daga cıktıkları"nı anlatıyor. Kitap, boylece 1990’ların bası ile bugun arasında kadınların daglara yuzunu donme nedenlerinde bir degisim olup olmadıgını, kadın cins bilincinin daga cıkıstaki etkisini anlamaya, anlatma calısıyor.

Yazarın arastırmaya calıstıgı bir diger nokta ise, geleneksel kadınlık ve erkeklerin rollerinin gerilla ortamında nasıl yasandıgı. Kadın gerillalar, erkek egemen zihniyetin hangi bicimleri ile nasıl karsılastılar. Kitapta, kadın gerillalar bu konuda kisisel deneyimlerini samimiyetle ve ictenlikle anlatıyor.

Yazar ayrıca, "Ilk kadın ordulasması karsısında kadın ve erkek gerillaların direnc noktaları neler olduı Kadınlar bu direnc noktaları ile nasıl bas ettiı" sorularına yanıt arıyor.

DAGIN KADIN HALI’nde kadın gerillaların "dag, silah, savas, ask ve cinsellik" hakkında neler dusundukleri de var.

Yazar ayrıca, "Abdullah Ocalan neden bu kadar baglısınızı" sorusunu da kadınlara soruyor.

Kitapta, kadın gerillaların kisisel arsivlerinden olusan fotograf albumu de yer alıyor.

Yayın Tarihi 2014-10-01
ISBN 6059038140
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 180
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.