Cumhuriyetimize Dair

Yazar: Ismail Kucukkaya

ASINA KITAPLAR KELEPIR

Bu kitap Cumhuriyetimize ve Turkiye’mize dair bilgece bakıs arayısının urunudur. Bizi evrensel dille anlatabilecek dusunurlere ihtiyacımız var. Bugun dusunceyi bekleyen en acil gorevlerden birisi bilgeligi aramaktır. Ben kendi adıma bu arayısı "Cumhuriyetimize Dair" kitabımla baslattım. Ve uc degerli hocamızla bu soylesileri yaptım.

Ataturk dogustan bir Cumhuriyetcidir. Otorite karsısındaki vaziyet, bir terbiye. Durus cemiyet hayatına bakıs tarzıyla Cumhuriyetci. Herkes Cumhuriyeti kabul eder ama herkes Cumhuriyetci olmaz.
Turkiye bir Cumhuriyettir. Islam dunyasının en onemli Cumhuriyetidir. En saglam muessesedir. Cumhuriyetin gerekli kurumları onun teminatıdır. O bakımdan bu memleketi cok sevmek, onun uzerinde cok durmak gerekir. Tenkit etmek ama katiyyen hırpalamamak gerekir.
Ilber Ortaylı

Baska bir Cumhuriyet yok. Tek Cumhuriyet var, 1923’un devamı. Ikinci Cumhuriyet gibi tanımlamaların itibarı yok. Ozu vardır Cumhuriyetimizin, degismez temel koruyucu ilkeleri; demokratik, laik, sosyal hukuk devleti.
Yuzuncu yılında ekonomik anlamda modern, kimlik sorunlarını cozmus, siyasal anlamda cogulcu, tam demokrat bir Cumhuriyet isterim. Ben boyle bir Cumhuriyette mutlu olurum.
Hilmi Yavuz

Cumhuriyet ile Imparatorluk vizyonu birbiriyle catısmaz. Imparatorluk bir yonetim bicimi degil, bir bakıs acısıdır, bir vizyondur. Bir devletten bir Imparatorluga donusmek, zihniyette devri ile baslar. Zaman, mekan ve cografi sınır tanımından bir varlık tesis etme arayısıdır. Imparatorluk vizyonu yuzyılların duzenini kurmaya taliptir ve onun en onemli aracı soylemdir. Onu gerceklestirmek, ust fikrin uretimesi ve dillendirilmesi le mumkun
Deniz Ulke Arıbogan

Yayın Tarihi 2008-03-01
ISBN 9944963282
Baskı Sayısı 5. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 263
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.