Cumhuriyeti Afisleyen Adam Ihap Hulusi Gorey 110 Yasında

Yazar: Ender Merter

LITERATUR YAYINLARI

Turk reklamcılıgının ustadı ve afis sanatının Turkiye’deki ilk temsilcisi ve yaptıgı eserlerle genc Turkiye Cumhuriyeti’nin kurumlasmasına sanatıyla onemli katkılar vermis olan Ihap Hulusi Gorey icin hazırlanmıs bir monografik calısma. Cumhuriyete mal olmus degerli sanatcının 110.cu yasında anılması ve eserlerinin genc kusaklara aktarılması icin hazırlanmıs onemli bir kaynak…

Grafik tasarımının oncusu Ihap Hulusi Gorey yazı ve cizginin yeni birlikteligini Turkiye’ye ilk tasıyandır. Bugune ozgu tanıtım renkliligi, ilk kez onun yaratıcı fırcasıyla kagıda damlamıstı. Kusursuz bir disiplin icindeki siyah-beyaz grafikler….Tanıtımını yaptıgı urune insanı baglayan, mesajı bir simsek gibi beyne cakan, renkciligi ve cizgiciligi icinde barındıran afisler…Urbası, kasketi, salvarı, yazması ve agzı burnuyla Turkiye’nin insanları…..

Grafik tasarımcı Ihap Hulusi (Gorey), henuz cok azı yazılmıs olan Turkiye grafik tasarım tarihinde bazı ilkleri gerceklestirmis cok onemli kisiliklerden biridir. Egitim gordugu ve meslege ilk adımlarında attıgı 1920’li yıllardan olumune kadar cok sayıda kurum ve urun icin binlerce is uretmistir. Kendisi icin Turkiye’deki reklam grafiginin oncusu ve modern grafik tasarımımızın onculerinden biridir demek yanlıs olmaz.
-Dogan Hızlan / Hurriyet 02 Nisan 2007

Ihap Hulusi’nin cesitli grafik tasarımları, afisleri, hem Cumhuriyet donemine, hem de Istanbul’un gecmisine, bircok kusagın gencligine ısık tutuyor. Belki de, butun bu eserlerden secmeler, henuz var olmayan, ama olusturulması elzem Istanbul Kent Muzesi ortaya cıktıgında, surekli olarak sergilenebilir. Son yıllarda, ozellikle Istanbul’un kultur yasamı cok zenginlesti, ama daha hala cok eksigimiz var. Zamanla onların da giderilecegini, muzelerimize bir de gercek bir kent muzesinin eklenecegini umalım.
-Ali Sirmen / Cumhuriyet 18 Mart 2007

Ihap Hulusi Gorey bir sanatcı inceligi ve bir bilim adamının titizligi ile sadece Turkiye’de degil, dunyada grafik sanatını ticari iletisimde ilk uygulayanlardan biridir. Afislerinde yumusak cizgiler, asimetrik egrilerle sarmalanan bilgi verici ve yonlendirici gorsel simgeleriyle modern ve dinamik iletisimin gucunu gozle onune sermistir. Cagdas Turkiye’nin 20. yuzyılını aktardıgı calısmalarıyla donemin ruhunu ve sosyal yonlerini ortaya koyarak Turk reklamcılıgının gorsel tarihinden bugune ısık tutmaktadır.
-Prof. Funda Savas Gun

"Oldugunu duydugumda, epey resmi giyindim, mutad barıma gittim ve bir gun etiketteki beyefendilere benzeyebilecegim umuduyla bir duble Kulup Rakısı ısmarladım. Serefinize Usta!"
-Haluk Mesci

Yayın Tarihi 2008-03-13
ISBN 9750404429
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 144
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.