Cumhuriyet’in Ilanından Bugune Malatya’da Toplumsal Olaylar

Yazar: Rasit Kısacık

OZAN YAYINCILIK

Cumhuriyet’ten bu yana, bazen teror, bazen provokasyonlar ve mezheplere dayalı catısmalar, zaman zaman da dunyada yankı bulan toplumsal olaylar ul-kemizin her yanında olmus ve olagelmektedir. Ancak hala bilinmeyen bir nedenle, bu tur toplumsal olayların perde arkasındaki senaristler ve basrol oyuncu-ları en stratejik yer olarak Malatya’yı secmislerdir.

Malatya’da; Cumhuriyet’in ilanından once, Sivas kongresini basmak isteyenlerin cıkardıkları Kurt ayaklanmalarından (Ali Galip Olayı) tutun da gunumuzde hala tartısılan turban olaylarına kadar cok sayıda toplumsal olay meydana gelmistir. Bu olayların aktorleri de genellikle Ingiliz, ABD, Israil ajanları bazen de ABD’den gelen unlu “BARIS GONULLULERI” olmustur. Bu toplumsal olayların benzerleri etnik grupların kaynasmıs oldugu bolge illerinde de sıkca meydana gelmistir. Kahramanmaras’ta, Elazıg’da, Sivas’ta, Corum’da oldugu gibi…
Basta ABD ve ozellikle Belcika, Norvec, Danimarka, Hollanda, Ingiltere, Fransa ve Almanyalı yapımcı ve senaristler hep plato olarak Malatya’yı secmisler, film(!) tutunca da diger illerde devamını cekmislerdir. Sehirde; bir donem Alevi-Sunni, Daha sonra Kurt-Turk ve sonra da laikler ve karsıtları olarak halk karsı karsıya getirilerek irili ufaklı cok sayıda oyun sahnelenmis, ancak bunlardan 14 tanesi sadece ulke capında degil, dunya capında ses getirmis, senaristlerin istedigi gibi cogu kez de kanlı sonuclanmıstır.
Kitabın amacı; sehirde yasanan bu olayları hem belgesel niteligiyle okura aktarmak hem de bolge insanını gecmisi nerdeyse yuz yıla yaklasan bu provokatif eylemlere karsı uyarmaktır.
* Ali Galip Olayı
* Ahmet Emin Yalman Suikastı ve Perde Arkası
* Ismet Inonu’nun Resimlerinin Indirilmesi Olayı
* Ataturk ve Inonu Heykelleri Olayı
* Akcadag Ogretmen Okulu Olayları
* Puturgeli Sukru Olayı * Ogretmen Kemal Abbas Olayı
* Hashas Mitingi Olayı * Komando Kampı Olayı
* 2 Subat Olayları
* TOB-DER Mitingi Olayları
* Beylerderesi Olayı
* Hamido Olayları
* Turban Mitingi ve Olayları

Yayın Tarihi 2012-11-13
ISBN 6054723003
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 296
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.