Coktanrıcılık Hıristiyanlık ve Kabe / Islam’ın Kaynakları-1

Yazar: Erol Sever

BERFIN YAYINLARI

Erol Sever, bu onemli yapıtında, “Islam oncesi Arap sairleri, Kabe’nin tanrısını, Hıristiyanlıgın tanrısı olarak goruyorlardı ve bunun sonucu olarak da, Kabe kultune, Isa’ya yonelik oldugu icin katılıyorlardı” saptamasıyla Islam’ın cok tanrıcılık ve Hıristiyanlık’taki tarihsel kokenini mercek altına almaktadır. Islam’ın Tevrat’tan etkilenmesi, ilk Hıristiyan kiliselerinin katı kalıplarını ornek alması ve erken Islam donemindeki tarih yazıcılıgının bolgenin siyasal ve toplumsal gerceklerinden kaynaklanması; Islam tarihinin, resmi Islam tarihcileri tarafından nasıl degistirildigini gozler onune sermektedir.

Yonetenlerin hakimiyet mucadelesindeki dini kullanma gucunu, Mezopotamya’da yer alan kavimlerin Asurlardan Romalılara kadar uzanan tarih dilimi icinde, toplumsal ve siyasal iliskileri cercevesinde inceleyen yapıt, 1994 Turan Dursun Arastırma-Inceleme Odulu’nu kazanmıstır.

Erol Sever, Turan Dursun’un “Bugun Islam dunyasında elde bulunan Kur’an, Peygamberin ‘vahy katiplerine yazdırdıgı’ bilinen Kur’an’ın aynı degil” sozunden yola cıkarak, yine de resmi Kur’an icinde Hıristiyan Arap ilahilerinin ve geleneklerinin buyuk bir bolumunun yer aldıgını gostermektedir.

Butun bunların esliginde, sorgulamak ve aydınlanmak icin onemli bir basvuru kaynagı haline gelen bu kitap okunmalıdır.

Yayın Tarihi 2014-09-10
ISBN 6054399338
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 263
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.