Cokkulturluluk

Yazar: Milena Doytcheva

ILETISIM YAYINLARI

Antikcag’dan beri tum toplumlarda, birlikte yasamanın imkanı ve kosulları uzerine bir tartısma surup gidiyor.. Bir tarafta kimlik talepleri ortaya atılıp kulturel ozgullukler savunulurken, diger tarafta toplumsal uyum ve siyasal iktidar adına bir ve tek olma iddiası daima gur bir sesle yineleniyor …
Cokkulturluluk, bu ozerklik taleplerinin tanınmasını amaclayan bir hareket olarak nitelenir. Cokkulturluluk anlayısına gore kamusal alanda farklı kulturlerin bir arada yasaması saglıklı bir toplumsal yapının anahtarıdır. Bu amaca yonelik olarak pozitif ayrımcılık, anadilde egitim, kıyafet ozgurlugu gibi bircok uygulamaya basvurulması soz konusudur. Tum bu duzenlemelerin amacı ozetle, dunyadaki kimlik hareketlerinin, farklı kulturel ufuklara sahip nufus topluluklarının bir arada ve barıs icinde yasayabilmelerinin saglanmasıdır.
Milena Doytcheva bu kitapta cokkulturlulugun sorunlarını ve kazanımlarını sorguluyor. Yazar, cokkulturlu yasayıs pratigini yuceltmeksizin, ote yandan zaaflarını da gozden kacırmaksızın, ayrıntılı bir sekilde ve belgelere dayanarak siyasi sonuclarına ısık tutmaya calısıyor.

Cevirmen: Tuba Akıncılar Onmus
Yayın Tarihi 2013-04-10
ISBN 9750506642
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 141
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.