Cok-Kulturluluk Acısından Dil Hakları

Yazar: Mustafa Kocak

LIBERTE YAYINLARI

Mustafa Kocak’ın Cok-Kulturluluk Acısından Dil Hakları kitabında cok-kulturcu yaklasımın, dil haklarının dayandırıldıgı normatif temel olarak benimsendigi gorulmektedir. Eserde, adalet prensipleri cercevesinde, dilsel farklılıgın hukuksal bir deger ve hak olarak kabul edilecekse, bunun hangi ilkeler temelinde ve nasıl duzenlenebilecegi arastırılmıs ve cok-boyutlu, cok-katmanlı bir konu olan dilsel adalet dusuncesi carpıcı bir bicimde islenmistir. Birbiri ile ilintili olan; birey, kultur, kulturel secim, kimlik, yurttaslık, esitlik, kulturel haklar, azınlık grupları, dil politikaları, asimilasyon, kolektif haklar, oz-yonetim hakları gibi bircok konu, dil hakları merkezli verimli bir tartısmayı zenginlestirmistir.

Eser aynı zamanda Turkiye’nin yakın tarihinin en onemli meselelerinden Kurt Sorunu’nun merkezi unsurlarından birine de temas etmektedir. Kurt Sorunu artık kabul edildigi uzere, Kurt kimliginin ve dilinin tanınıp tanınmaması ile baglantılıdır. Bu yuzden Turkiye’nin ic siyasetinde bugun ve yakın gelecekteki temel tartısma konusunun, dil hakları meselesi olacagı rahatlıkla soylenebilir. Kocak’ın calısması, her ne kadar ozellikle Turkiye’ye ve Kurt Sorunu’na odaklanmıs olmasa da tarihsel yasanmıslıkların otesinde, neden Turkiye’de bir Kurt Sorunu’nun ortata cıktıgını, devam ettigini ve meselenin ozune iliskin adil bir yaklasım benimsenmedigi takdirde bu sorunun neden cozulemeyecegini, dilsel farklılıgı ve buna baglı hak taleplerinin ic mantıgını analiz eden ozelligi ile bize gostermektedir.

Soz konusu yapısı ve ele aldıgı konuların cesitliligi ile eser, pur akademik ilgililer kadar, arastırmacılar, gazeteciler ve siyaset bilimi ve hukuka ilgi duyan genel okuyucuya da hitap etmektedir.

Yayın Tarihi 2013-07-02
ISBN 9756201770
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 495
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.