Cok Eslilik / Taaddud-i Zevcat

Yazar: Mahmud Esad

HECE YAYINLARI

Kadın ve kadının toplumsal konumu hakkındaki tartısmalar Osmanlı kultur hayatına, batılılasma hareketi ile baglantılı olarak girmistir. Bu konudaki tartısmalardan biri olan cokeslilik sorunu, 19. yuzyılın ikinci yarısından itibaren ozellikle roman ve inceleme turu eserlerde genis bicimde ele alınır. Ancak gunumuzde cok eslilik baglamında yapılan bazı arastırmalar sorunu cagdaslasma tarihinde yer aldıgından daha fazla one cıkarmakta, dolayısıyla gercekligin tasvirinden cok, Sarkiyatcı gelenegin taleplerine yonelik bir kaynakca olusturulmaktadır.

Cok eslilik konusundaki ilk onemli tartısmalardan biri Fatma Aliye Hanım ve Mahmud Esad Efendi arasında gecer. Bu tartısmaya Turk modernlesme tarihi ve kadın ana baslıklı arastırmaların hemen hepsinde deginilmektedir. Cesitli dergilerde yayımlanan makaleler ve karsılıklı yazısmalarla devam eden bu tartısmanın bir tarafı olan Mahmud Esad Efendi, calısmaları Cevdet Pasa tarafından da takdirle karsılanan hukuki, sosyal ve dini konularda eser vermis bir ilim adamıdır. Tartısmanın diger tarafı Fatma Aliye Hanım ise, romancı ve yazar olmasının yanında babası ile Mecelle uzerine calısmıs, kadınların hukuku konularında da oldukca yetkin bir aydındır. Aynı zamanda birbiri ardına yayımladıgı romanlarla “kadın sorunu”nu ilk ele alan kadın yazardır. Tartısmalarda ortaya cıkan entelektuel seviye okuyucuların cok eslilik konusunda tatmin edici bir polemik izleyebilmelerine imkan tanımaktadır. Metinlerdeki mantık baglantılarının iki yazar tarafından da guclu bir sekilde takip edilmesi ve tartısmacıların nazik uslubu, metinlere tartısma adabı acısından da orneklik degeri kazandırmaktadır.

Elinizdeki kitap, Fatma Aliye Hanım ve Mahmud Esad Efendi arasında meydana gelen ilk cok eslilik tartısmasının tamamını bir araya getirmektedir. Dolayısıyla tarih, sosyoloji ve kadın ile ilgili arastırmalarda onemli bir boslugu dolduracak ve cok eslilikle ilgili yeni calısmalara ısık tutacak bir kaynak mahiyetindedir.

Derleyici: Firdevs Canbaz
Yayın Tarihi 2006-02-01
ISBN 9758988853
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 119
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.