Cocukların Psikolojik Ihtiyacları & Anne – Babaların Beklentileri

Yazar: Uzm.Psk. Huseyin Sahin

AKADEMIK KITAPLAR

Her aile, cocukları icin saglam bir kisilik temeli uzerine sosyal bir kimlik, basarı, saglık, huzur, saygınlık, kariyer bina etmek ister.

Anne-babaların, cocuklarından beklentilerinin, cocuklarının yaslarına, gelisim duzeylerine, olgunluk seviyelerine ve ihtiyaclarına uygun olması oldukca onemlidir.

Anne ya da baba olmak kolaydır, zor olan gercek bir annelik ve babalık yapabilmektir. Ancak, bunu her anne-baba basaramaz. Iste, cocuklarımızın yetiskin olduklarında nasıl bir insan olacaklarının sırrı, buyuk olcude burada saklıdır. Ozellikle de gunumuz modern toplumlarında, cocukların “psikolojik yonden saglıklı bireyler” olarak yetismelerinde, anne-babalara cok onemli sorumluluklar dusmektedir.

Ebeveynlerin cocuklarını her yonden tanımaları, onların gelisimlerini surekli olarak izlemeleri, beklentilerinde gercekci olmaları, fiziksel ihtiyacları kadar sosyal ve psikolojik ihtiyaclarının da farkında olmaları ve onların bu ihtiyaclarının karsılanması hususunda gerekli duyarlılıgı gostermeleri gerekir. Cunku, cocugunu her yonu ile tanıyan, onun fiziksel ihtiyacları kadar, sosyal ve psikolojik ihtiyaclarını da karsılayan ve beklentilerinde gercekci olan anne-babaların; “bedensel ve psikolojik yonden saglıklı, saglam kisilikli, basarılı, mutlu ve saygın cocuklar” yetistirmeleri cok daha kolay olacaktır. Iste, yazar bu eseri ile ozetle; yukarıda belirtilen ozelliklerle donanımlı cocuklar yetistirilmesinde anne-babalar, egitimciler ve diger ilgililere dogru rehberlik yapmayı amaclamaktadır.

Yayın Tarihi 2013-04-18
ISBN 6055688608
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 196
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.