Cocuklarımızın Korkuları

Yazar: Hans Zulliger

CEM YAYINEVI

Isvicreli egitimbilimci, tıp ve felsefe doktoru Hans Zulliger (1893-1965); Rorschach Yontemi’nden ‘Z Testi’ adı verilen, meslek ve ogrenci seciminde tanınmıs bir yardımcı arac olan testi gelistirmistir. Sucluyu yıldırmak, yaptıgını odetmeye yonelik cezalandırma yonteminin yerine sucluları sucsuz yasama yonlendirecek daha saglıklı, etkin ve uygar yontemlerin bulundugunu savunan Zulliger, cocuk ruhbiliminin oncusu sayılmaktadır. Ruhsal cozulmenin gelismesine buyuk katkılarda bulunan yazar, cocuklarda sucluluga yonelmenin yanlıs egitimden ya da cevreden kaynaklanan kotu egilimlerin sonucu olustugunu ileri surerek sagaltımın aynı bicimde ortadan kaldırılabilecegini; yani egitimin cocuklarda suc isleme egilimlerini nasıl yokettigini acıklıyor yapıtlarında.
"Hemen hicbir cocuk yoktur ki, ruhunda birtakım korkular yer almasın. Ornegin bazı cocuklara rastlanır, geceleri durup dururken korkuyla yatagından sıcrayarak kalkar ya da zararsız hayvanlardan, hem de kimisi bizim buralarda asla gorulmeyen hayvanlardan korkar, bazen de durup dururken kekelemeye baslar, tıpkı kucukkenki gibi yatagını ıslatır vb davranıslarda bulunur.
Anne babalarla egiticiler bu gibi durumlarda cokluk telasa duser, ne yapıp edeceklerini bilemezler. Iste bu kucuk kitap, cocuk korkularından bir haylisini acıklıga kavusturmak, onların karanlıkta kalmıs nedenlerini ortaya cıkarmak ve bunlarla nasıl savasılacagını gostermek amacını gutmektedir.

Cevirmen: Kamuran Sipal
Yayın Tarihi 2000-05-01
ISBN 975406606X
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.