Cizgisel Olmayan Tarih

Yazar: Manuel De Landa

METIS YAYINLARI

Meksikalı yazar, sanatcı, filozof ve bilim yazarı Manuel De Landa, gunumuzun en ilginc, en yaratıcı dusunurlerinden biri. Cizgisel Olmayan Tarih’in iddialı bir projesi var: Insanlık tarihinin cok onemli bir kesidini, enerji akıslarının, kayaların ve mikroorganizmaların tarihiyle ic ice anlatmak. Bu projeyi gerceklestirirken, modern doga bilimlerindeki "cizgisel olmayan dinamikler, kendi kendine orgutlenme teorileri, yapay yasam ve yapay zeka, kaos teorisi gibi" yeni yaklasımlardan, Deleuze felsefesinden ve Braudel tarihciliginden beslenen yazar, bu cabalarıyla bir "yeni materyalizm" anlayısının oncu ismi haline geldi.
Bu materyalist tarih, fiziksel, biyolojik ve sosyal/kulturel dunyaların tarihini, madde-enerji akıslarının maruz kaldıgı katılasma, hızlanma ve yavaslama sureclerinin tarihi uzerinden okuyor. Bu yuzden de insanlık tarihini, icinde yer aldıgı maddi dunyadan farklı bicimlerde etkilenen, ama aynı zamanda bu maddi dunyayı cok farklı bicimlerde etkileyen karmasık bir surec olarak ele alıyor: Cizgisel olmayan, ereksel bir "ilerleme" izlemeyen bir tarih bu.
Kitabını, jeolojik tarih, biyolojik tarih ve dilsel tarih seklinde uc bolumde kuruyor. Her uc tarihte de duzayak belirlenimcilik ve islevselcilik yaklasımlarıyla anlasılması mumkun olmayan benzer sureclerin isbasında oldugunu gosteriyor. Yine son donemde giderek yaygınlasan tavra, insanı salt kultur veya dil uzerinden anlamaya calısan "kulturel goreci" tavra karsı tutkulu bir polemik gelistiriyor.

Cevirmen: Ebru Kılıc
Yayın Tarihi 2013-11-15
Orjinal Adı A Thousand Years of Nonlinear History
ISBN 975342552x
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 360
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.