Cin Komunist Partisi Tarihi 1

Yazar: Kollektif

CANUT YAYINLARI

Ulkemizde daha once 1970’lerde yayınlanan S.B.K.P tarihi ile ilgili 2 kapsamlı kitaptan yaklasık 35 yıl sonra ilk kez kapsamlı bir komunist partisi tarihi yayınlanmaktadır. Dunyanın en buyuk nufusuna sahip olan Cin’in iktidar partisi olan C.K.P 20.yuzyıl tarihinin onemli oznelerinden bir tanesi olmustur, bu parti siyasi iktidarını devrimi birlikte yaptıgı diger demokratik ve anti-emperyalist partilerle birlesik cephe anlayısını koruyarak paylasmaktadır. Parti 82 milyon yetiskin uyesini ve 16-28 yas arası 75.9 milyon genci tabandaki birim orgutleri icinde orgutlemis bulunmaktadır. Halihazırda duzenli calısmalar yuruten 3.4 milyon birim orgutu bulunmakta, 50 den fazla isci calıstıran 98.000 ozel sektor kurulusunun % 97’sinde orgutlu bulunmaktadır. Partide kadınların oranı %23.3 , isci, tarım emekcisi,ciftci, kamu memuru,emekli,ogrenci,kamusal isletme yoneticileri gibi kesimlerden gelen uyeler parti uyelerinin % 97’sini olusturmaktadır. 2003‘ten itibaren partiye uye olmaları kabul edilen ozel is sahipleri ve bu isletmelerde calısan yoneticilerin toplam uyelere oranı % 1.9 dur. Oysa kuruldugu yıl bu partinin sadece 50 uyesi bulunuyordu.
C.K.P, 91.yasını tamamlamıs koklu bir partidir ve 1847’de yola cıkan dunya sosyalist akımının Rus Devrimi’nden sonra kurulmaya baslayan, Ekim Devrimi’nin yarattıgı devrimci dalgadan beslenen Marksizm ve Leninizm’i temel cıkıs noktası olarak alan ikinci kusak sosyalist partilerdendir. Bu partilere kısaca Lenin onderliginde kurulan Komunist Enternasyonal kusagı veya Ucuncu Enternasyonal partileri diyebiliriz. Halen bu kusaga mensup onlarca sosyalist parti ideallerine baglılıgını korumakta ve ulkelerinde basta isci sınıfı olmak uzere halkın cıkarları icin mucadele vermektedirler. C.K.P bunlar arasında-us bolgelerindeki bolgesel iktidar donemlerini dısta tutarsak- 61 yıldır iktidarda bulunan az sayıda parti arasında bulunmaktadır.
C.K.P’nin tarihi buyuk basarılar kadar ciddi basarısızlıkların ve hataların da yasandıgı onemli olaylar icermektedir, arastırmacıların da vurguladıgı gibi C.K.P’nin en onemli birinci ozelligi kurulusundan itibaren 28 yıl boyunca surekli askeri savaslar yasamak zorunda kalmasıdır. Ikincisi ise hatalarını arastırmada ve bunları cesaretle duzeltmede gosterdigi kararlılıktır.Partinin Cin Devriminin gercekci yolunu aydınlatabilmesi icin yuz binlerce uyesinin katledildigi ciddi yenilgilerin ve basarısızlıkların yasandıgı, acı derslerle dolu 14 yıl gerekli olmustur. C.K.P ve Cin’in Mao Zedung’u ve onun etrafında birlesen parlak liderler kusagı dogrudan bu surecin urunudurler, ve partinin dogru bir ideolojik siyasi cizgiyi olusturmaya basladıgı tarih 1935 yılı olmus ve bu cizginin olgunlasabilmesi icin de 10 yıl gerekli olmustur. Yola ilk cıktıklarında isci sınıfının devrime onderlik etmesi gerektigi ve sosyalizme ulasmak konusunda hicbir kuskuları bulunmayan bu insanlar yenilgilerden dersler cıkararak Cin’de temel guc olarak koylulere dayanmaları, koylulerin cogunlugu olusturdukları yuksek ideolojik ve orgutsel kriterlere sahip bir Marksist kitle partisi ve devrimci savas ordusu kurmaları gerektigini ve sosyalizme bir vurusta degil zorunlu olarak birbirini izleyecek iki asama icinde ulasabileceklerini kavramıslardır. Mao Zedung’un sık sık vurguladıgı gibi C.K.P’yi basarıya goturen diger bir tayin edici sorun Cin burjuvazisinin ozgunlugunun ve tarihsel konumunun dogru analiz edilmesi olmustur. Nitekim C.K.P, 20.yuzyılın ortalarına dogru burokrat burjuvaziye donusen komprador burjuvaziyi yeni-demokratik devrimle tasfiye etmis, milli burjuvaziyi ise devlet kapitalizmi politikaları ile barıscı ve ekonomik yontemlerle “satın alarak” sosyalist donusume ikna edebilmistir.

Yayın Tarihi 2012-11-01
ISBN 6058773752
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 620
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.