CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol & Turkiye’de Sosyal Demokrasinin Kurulus Yılları (1960-1966)

Yazar: Yunus Emre

ILETISIM YAYINLARI

Devleti kuran parti olarak CHP’nin 27 Mayıs sonrasında “ortanın soluna” gelisi, sadece CHP tarihi acısından degil Turkiye’nin siyasi hayatı acısından da onemli bir donemectir. Bunun yalnızca CHP’nin secimi olup olmadıgı ise ayrıca ele alınmayı gerektirir. Yunus Emre, CHP Sosyal Demokrasi ve Sol’da bu “donusum”u farklı acılardan ele alıyor.

Kitapta, sosyal demokrat partilerin tarihsel bicimlenisleri, sınıf iliskileri ve bunların CHP’deki izdusumleri elestirel bir noktadan
incelenirken bir yandan da Turkiye’de 1960-1966 arasında etkili olmus sol hareketlerin CHP uzerindeki etkisine yogunlasılıyor.
CHP’nin arayısları ile donem solunun (TIP, Yon ve surgundeki TKP) siyasal talepleri kesisti miı Toprak reformu, anti-Amerikancılık, anti-emperyalizm ve planlı ekonominin CHP politikalarının belirlenmesinde nasıl bir etkisi olduı CHP’nin orgutu, ideolojisi ve siyaseti boylesi bir donusume ne kadar hazırdıı CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol, CHP’de ortanın solu siarıyla baslayan

“niyet” ve “akıbet” arasında ortaya cıkan tarihsel makasın, tarihsel ve ideolojik nedenleri kadar toplumsal ve politik nedenlerine de odaklanan kapsamlı bir inceleme.

Yayın Tarihi 2013-05-17
ISBN 9750511721
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 303
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.