CHP mi AKP miı

Yazar: Behic Istanbulluoglu

ALTINPOST YAYINLARI

CHP hep ilklerin partisi olmus ve bunun bedelini de odemistir. 1950 secimi de ilklerin yasandıgı bir surecin baslangıcıdır. DP ilk iktidar deneyimini yasarken CHP’de ilk muhalefet deneyimini yasayacaktır. Baslayan surec DP icin demokrasiyi ogrenme CHP icin ozumseme surecidir. Ancak DP muhalefetin de soz hakkının olabilecegi parlamenter demokrasiyi kolay benimseyecek gibi gorunmemektedir. Tek parti doneminin iktidar partisi olarak Ataturk’un deyisiyle “halka siyasi terbiye vermek icin “ kurulmus olan CHP, simdi de demokrasi terbiyesi vermek icin muhalefet okulu gorevini yerine getirecektir.

Demokrasiye erken gecmekle toplum demokrasiyi daha erken kavramaz. Alt yapısı olusmadan, yeterli olgunluga erismeden gecilen demokrasiler hosgoruden ve azınlıgın haklarını savunma anlayısından uzak; rakiplerin birbirini dusman gibi gordugu bir oc alma yarısına donusur; ki bizde de aynen oyle olmustur.

“Yoksulluk denizinde yasayan Anadolu koyluleri cevrelerinde yaratılan imtiyaz adalarına bakarak umutlanırken; Marshall Yardımını yapan ABD’de dunya uzerinde politik ve askeri nufuzu garantileyecek ekonomik yayılma planının bir parcası olarak yarattıgı imtiyaz adaları uzerinden gelecek planları yapmaktadır.”

Sola acılmayı 19.yy politikaları olarak gormek sola kapanmak demektir. Sadece Laiklik, Cumhuriyet, Ataturk, Uniter yapı gibi kırmızıcizgileri korumak icin yapılan siyasi mucadeleyle iktidar olmanın cok zor oldugu apacık ortadadır. Iktidar olabilmek icin savunulan bu temel degerlerin ustune etkin bir emek-demokrasi-adalet ve ozgurluk mucadelesi de koymak gerekir. Bir sendika baskanını milletvekili yaparak, birkac isci eylemine katılarak emek cephesinin, bir din adamını milletvekili yaparak dindar oyların, Kurt bir milletvekili ile de Kurt oyların alınamadıgı ortadadır.

Ataturk Cumhuriyeti ciddi yaralar almıstır. Donusecek miı ileriye mi gidecekı Onumuzdeki surecte bu belirlenecektir. Esas olarak bu gun verilen mucadelenin temelinde de bu vardır. Ya katılımcı demokrasiyi temel alan tam bagımsız ve ozgurlukcu bir anlayısla yeniden kurularak tamamlanamayan Demokratik Devrim tamamlanacak, ya da 1923’un de gerisine dusulecektir. Mucadelenin seklini iktidarın tutumu belirleyecek.

Gezi iktidarın alternatifsiz olmadıgını gosterdi. Bundan sonra is CHP’ye dusuyor. CHP Gezinin verdigi mesajı iyi okuyabilir, olabilecek en genis sol ittifakı saglayabilir ve AKP’ye karsı olan tum guclerin destegini alabilecek bir cekim merkezi olusturabilirse, kamuoyu yoklamalarında cıkan sonucların aksine yerel secimlerde ilk galibiyetini alabilir. Tıpkı 1989’da bircok kisinin beklemedigi bir sonuc alarak birinci parti olan SHP’gibi…Bu mumkun… dusunmekteyiz.

Yayın Tarihi 2013-11-16
ISBN 6054811298
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.