CHP ile Bir Omur

Yazar: Erol Cevikce

MEDYAMEN

"Dervis genel baskan olsaydı Baykal Cumhurbaskanı olurdu"

2002 Genel Secimleri’nden hemen once, ustelik Deniz Baykal’ın yıldızının en parlak oldugu donemde, ona Genel Baskanlık gorevinden ayrılarak, yerini Kemal Devris’e bırakması gibi radikal bir oneriyi kim, neden ve nicin gundeme getirdi.

Bu iddialı gorusun sahibi usta politikacı Erol Cevikce, koca bir omuru CHP’ye adamıs deneyimli bir devlet ve siyaset adamı…
Cevikce, CHP’nin 1999 Genel Secimleri’nde baraj altında kalmasından sonra siyaseti bırakarak kosesine cekildi. Bir donem NTV’nin Internet Gazetesi’nde ve Vatan Gazetesi’nde kose yazarlıgı da yapan Cevikce, 1973’te Bulent Ecevit’in yanında siyasete atıldı. Bayındırlık ve Ulastırma gibi son derece en onemli bakanlıkları yuruttu.

BAYKAL ILE OMUZ OMUZA

Turk siyaset tarhinin en uzun soluklu parti ici mucadelesinde her zaman Baykal’ın yanında yer aldı. Baykal’ın sosyal demokratların lideri olmasını saglayan hareket bası cekenlerden oldu. Baykal’ı Bayak yapanlardandı. 1995’te CHP meclise 4. parti olarak girdiginde o da parlamentodaydı. CHP’nin genel baskan yardımcılıgını yurutmekteydi. 1999’da partisinin baraj altında kalacagını gormus, hicbir tereddut yasamdan bunu Genel Baskanı’na soyleyebilmisti. 1999’da baraj altında kalındıgında Baykal’a istifa etmesini dogru oldugunu soyleyen de, Onu istifaya mecbur bırakan kisi de o oldu.

"BAYKAL HALKIN DESTEGINI ALMAZSA!"

Baykal’ın Altan Oymen’i yenerek tekrardan Genel Baskanlık koltuguna oturdugu olaganustu kurultay oncesinde Oymen’e olaganustu kurultay kararının dogru olmadıgını soylemis fakat Oymen bu uyarıyı dinlememisti. Cevikce, hem ulkesinin hem de CHP’nin gelecegini dusunerek, "halkın Baykal’ı desteklemedigini ancak bu halk desteginin yeniden kazanıldıgı vakit, Deniz Baykal’ın partinin basına gecmesinin uygun olacagı" gorusundeydi. Bu fikirde oyle ısrarcıydı ki, kriz sonrasında alel acele gidilen 2002 erken secimlerinde, Baykal CHP’sinin en basarılı oldugu gunlerde kadim dostuna tekrardan istifa cagrısında bulunabilecek kadar…

"DERVIS ILE CHP IKTIDAR OLUR!"

Secimlere 5 ay gibi kısa bir sure kala Erol Cevikce, 10 Mayıs 2002’de CHP Genel Baskanı Deniz Baykal’a bir mektup yazarak, ondan buyuk bir ozveride bulunmasını ve partinin iktidar olması icin, yaklasan secimlere Kemal Dervis onderliginde gidilmesini istemisti.

Cevikce, yakınlarına bu mektubundaki ustu kapalı dusuncesinin su oldugunu acıklamıstı: "Milletvekili olarak Baykal’ı Kosk’e tasıyabilirdi."

Peki, Deniz Baykal bu mektubu aldıktan sonra ne oldu. Cevikce’ye karsı nasıl bir tavır takındı.

Yayın Tarihi 2012-04-03
ISBN 6056293009
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.