Charles Darwin

Yazar: Adrian Desmond

TURKIYE IS BANKASI YAYINLARI

Charles Robert Darwin (1809 – 1882), Cambridge’deki ilahiyat egitimini basarıyla tamamladıktan sonra “ıssızlıgın ortasında bir tasra papazı” olarak omrunu sukunet icinde gecirme hayalleri kurarken, kucuklugunden beri doga bilimlerine olan merakının da etkisiyle, dunyayı dolasarak olcumler yapmak, haritalar cıkarmak, bilimsel kesif ve incelemelerde bulunmak amacıyla Beagle gemisiyle duzenlenen kesif seferine katıldı. Avrupalıların fazla asina olmadıgı cografyalarda rastladıgı bitkiler, hayvanlar, insanlar ve yer sekilleriyle ilgilenip ornekler toplamak ve gozlemler yapmakla gecirdigi bu yıllar, sadece onun kaderini degistirmekle kalmayacak, dunyayı donusturecek bilimsel bir yaklasımın da temellerini atacaktı.
Ancak Victoria donemi Ingilteresi aykırı fikirlere izin verecek esneklige sahip degildi. Darwin, Kilise ve aristokrasinin basını cektigi muesses nizam tarafından kafir olarak nitelenmemek icin fikirlerini ve bunları sifreyle yazdıgı defterleri tam yirmi yıl boyunca sır gibi gizleyerek calısmalarını surdurecekti. Hatta erdem gudusu kadar guclu bir hakikat duygusuna sahip olmasaydı, “bir cinayeti itiraf etmeye” benzetecek kadar huzursuzlandıgı teorisini acıklamayacak, Turlerin Kokeni’ni yayımlamayacaktı, belki de… Evrim teorisinin, hayatın cesitlilik ve karmasasını acıklayabilen bir teori oldugu ve Darwin’in dile getirdigi gibi doganın kendi isini kendi usulunce yaptıgı, yıllar suren tartısmaların ardından once bilim cevreleri, sonra butun dunya tarafından kabul gordu.
Doga tarihinin bu kaba beyaz sakallı bilge devrimcisi ilk ve en buyuk tepkiyi Kiliseden gormesine ragmen, ebedi uykusuna, kendi alanlarının kahramanlarıyla birlikte yatmak uzere Ingiltere’nin en itibarlı kilisesi WestministerAbbey’e devlet toreniyle gomulerek onurlandırıldı. Insanoglunun hayvanlarla aynı surecler icinde evrildigi dusunulemeyecek kadar yuce bir varlık olduguna inananlarsa insanı tanrısallıgından arındıran evrim teorisine, gunumuzde de en az Victoria donemindeki gucle karsı cıkmaya devam ediyor.

Cevirmen: Ebru Kılıc
Yayın Tarihi 2011-10-31
ISBN 6053603658
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 924
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.