CCS C Ile PIC Programlama

Yazar: Serdar Cicek

ALTAS YAYINCILIK

Elektronik alanında C dili vazgecilmez bir yer edinmistir. C dili hem insan diline olan yakınlıgı hem de makine diline daha az kayıpla cevrilebilme ozelligi sayesinde elektronik urunler ve mikrodenetleyici programlama PIC PROG/DEKA 87x UYUMLULUGU
da oldukca yaygın olarak kullanılmaktadır. Diger elektronik urunlerde oldugu gibi Microchip firmasının PIC mikrodenetleyici urunlerinde de C dili ile programlama populer bir sekilde kullanılmaktadır.
PIC urunleri icin mevcut olan C derleyicileri icinde, PIC urunlerinin neredeyse tumunu destekleyen, buyuk bir oranla ANSI C uyumlu, esnek ve cok kolay bir sekilde mikrodenetleyici programlanmasına izin veren, bircok iletisim protokolu ve cevresel urunler icin hazır kutuphane dosyaları (kontrol fonksiyonları) iceren CCS (Custom Computer Services Inc.) firması urunu CCS C PIC C Compiler programı oldukca populerdir. Kitapta CCS C derleyici programı tum yonleri ile ayrıntılı bir sekilde anlatılmıstır. Yazar konuların anlatımında oldukca yalın bir dil ve sade bir anlatım seklini kullanmıstır. Genelde tumevarım yontemi ile konular incelenmistir. Kitapta verilen oldukca acıklayıcı bilgiler konu ile yeni tanısan okuyuculara kolaylık saglamakladır. CCS C PIC derleyici programı anlatılırken PIC16F877 ve PIC16F877A mikrodenetleyicilerinin donanım mimarisi de ayrıntılı bir sekilde anlatılmıstır. Boylece kitapla birlikte hem CCS C programı hem de cogu uygulama icin yeterli olan ve diger PIC urunleri icinde benzer mimariye sahip PIC16F877 ve PIC16F877A denetleyicilerini de ogrenmis olacaksınız. Kitapta CCS C ve PIC mikrodenetleyici mimarisi yanında ayrıca bircok cevresel elemanında teknik bilgileri ve kullanımı hakkında bilgi verilmistir. Boylece okuyucu kitaptan edindigi bilgi ve tecrube ile kendi mikrodenetleyici sistemlerini rahatlıkla tasarlayabilecektir.
Kitapta verilen uygulama devrelerinin programlarının cogu yazar tarafından PIC PROG/DEKA 16F87X deneme kartı ile uyumlu bir sekilde yazılmıstır. Boylece okuyucu bircok uygulama devresinin calısmasını gercek ortamda rahatlıkla gorebilir. Ayrıca kitapta verilen uygulama programlarının tumunun C kodu dosyaları sitemizden indirilebilir.
Kitapta Ele Alınan Baslıca Konular Sunlardır:
PIC16F877 ve PIC16F877A Mikrodenetleyicisi Donanımı.
Tum Yonleri Ile CCS C Derleyicisi.
Port Giris/Cıkıs, Buton ve Dongu Islemleri .
Port Cogullama (74164, 74168,8255 Ile).
Kesmeler, Zamanlayıcı/Sayıcı Birimleri.
CCP, ADC, PSP modulleri.
Analog Karsılastırıcı ve Voltaj Referans Modulleri.
Dahili ve Harici EEPROM.
7 Segment Display ve Matris LED Display.
Tus Takımı.
Paralel ile Seri Karakter LCD ve Grafiksel LCD.
RS232, I2C ve SPI Iletisimleri.
1-Wire (Tek Hat) Iletisim.
DC Motor, Step Motor, R/C Servo Motor.
24C02 Harici EEPROM.
LM35 Sıcaklık Sensoru.
DS1621 Sıcaklık Sensoru.
DS1302 RTC.
DS1990A i-Button.
DS1868 Dijital Potansiyometre.
Ses (Muzik) Islemleri.
Her bir komut icin en az bir uygulama programı.
51 Uygulama Programı ve Sekillerle Ayrıntılı Acıklamalar.

Yayın Tarihi 2012-11-01
ISBN 9758834204
Baskı Sayısı 7. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 592
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.