Cansız Hoca

Yazar: Mehmet Gunaydın

HEYAMOLA YAYINLARI

Mensubu oldugu Cansızlar ailesi, yorede aga sulalesi olarak bilinir. Cansız Hoca, aga sulalesinden oldugunu hissettirmekten cekinmezdi. Ancak kendilerini ayrıcalıklı kılan en onemli ozelligi, bilgiye dayalı ustunluguydu. Yasadıgı yıllarda din bilimleri alanında Trabzon ilinde kendilerinden daha ustun birinin olmadıgını soylemek abartı degildir. Din bilimleri ve felsefeye hakim olmanın yanında sairligi ve mizahi yonunun guclu olması nedeniyle Trabzon’un burokrat ve entelektuelleri arsında ayrıcalıklı bir konumu vardı. Ayrıca bu ozellikleri nedeniyle Turkiye genelinde de bilinen ve itibar goren bir kisiydi.

Yasamı boyunca din somuruculerini acımasızca elestiren, Yasar Nuri Ozturk gibi din bilginleri yetistiren ve bir Oflu Hoca prototipi olmanın otesinde, filozofca durusuyla cıgır acan bir din bilgini Cansız Hoca. Ogrencisi Prof. Yasar Nuri Ozturk, hocası Mustafa Cansızoglu’nu kitabın sunusunda soyle nitelendiriyor: "Islam adına sergilenen saptırma, uydurma ve yanlısların altını cizerdi. Bunları yaparken ovulecek olanı comertce over, sovulecek olana mustahak oldugu sekilde soverdi. Gercege maske takmamak, hakkın ustunde deger kabul etmemek onun imanı ve siarıydı."

Cansız Hoca’nın zamanının bilirkisisi oldugu herkesce kabul edilir. Ayrıca, sorulara verdigi yanıtlarla 20. yuzyılın Nasreddin Hoca’sı oldugu da su goturmez bir gercektir. Iste, elinizdeki kitapta kendisiyle ilgili tanıklıklarla derlenen otuz anekdottan biri:
1960 Ihtilalinden sonra Milli Birlik Komitesi uyelerinden bazıları Trabzon’a gelmis. Cansız Hoca’yı, Imam-ı Azam’ın Turk olup olmadıgını sormak icin cagırmıslar. Hoca gitmeden once soyle demis:
Imam-ı Azam isi kolay da Allah’ın Turk olup olmadıgını sorarlarsa ne cevap verecegim.

Yayın Tarihi 2013-04-29
ISBN 6055419820
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 298
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.