Canakkale Mektupları

Yazar: Kollektif

SUEDA

Varlık yokluk mucadelesinin yasandıgı Canakkale Savasları uzerinden tam 100 yıl gecti. Yuz binlerce sehid verdigimiz bu mucadele, “Canakkale Gecilmez!” uzerine kurulmus,
makinalı tufek arabası uzerine yazılan “Allah Bize Yeter” yazıları ile mahiyetini beyan etmisti.

Bugun 77 milyon nufusla uzerinde yasadıgımız bu topraklar, sehid verdigimiz o yuz binlerin emaneti olarak varlıgını devam ettirmektedir. Tevarus ettigimiz her karısı sehid kanlarıyla sulanmıs bu mubarek vatan, bundan sonra da ne sevdasından vaz gecilecek ne de dusmana gecit verecektir.

O gunlerde sehid verdigimiz okul cocuklarının yasında olanlar bugunden baktıklarında elbette bazı meseleleri fark etmekte zorlanacaklardır. Bu normal olmakla birlikte, boyle olmaması da zaruridir.

Oyleyse Canakkale ve digerlerini tarih hafızamızdan hicbir zaman cıkarmayacak, hep guncelleyerek ileriyi insa edecek kuvveti kendimizde bulma azmi icerisinde olacagız. Bunun olabilmesi de elbette bu konuda yapılacak calısmalar ve faaliyetlerle dogru orantılıdır.

Elinizdeki bu calısma, o gunleri bir parca yasama, farkındalık saglama gayesine matuftur.

Orijinal metinlerin ilk etapta okuma zorlugundan dolayı –aynı yazıları- matbu olarak sizlerin istifadesine takdim ediyoruz.

O gunlerin atmosferini daha yakından yasayabilmek icin, o gun kullandıgımız harflerle sizlerin faydanıza sunmayı ehemmiyetli bulduk.

Bu calısmayı, sizlerin, o gun cepheden ana, baba, kardese yansıyan duygularla hem dem olmanız, hem de onların hatırasına -yazılarını okuyabilmekle de- sahip cıkabilmeniz acısından bir ilk adım olarak
gorduk. Umidimiz o ki, bu tarz calısmaların artması ile kendi tarih ve kultur hazineleri ile irtibat kuranlarımızın sayısı artacaktır. Bu ise, gelecegi gecmisle beraber kusatmamıza, ozguven ve dayanak noktası bulmamamıza imkan tanıyacaktır.

Bir yuzyıl geride kaldı. Fakat onumuzde Allah omur verdikce yıllarımız olacak. Ve bu yıllar neden bizim yıllarımız olmasın. Canakkale gecilmedi, gecilmez.

Yayın Tarihi 2015-06-04
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 21 x 29 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.