Canakkale Hakikatleri & Canakkale Savasları’nda Yasanan Gercek Hikayeler

Yazar: Ulas Salih Ozdemir

AZ KITAP

Osmanlı Devleti, I. Dunya Savası’nda Almanya liderligindeki Ittifak Devletleri’nin yanında yer almak zorunda kalmıstır. Bu sebeple ozellikle Ingiltere, Fransa ve Rusya “Hasta Adam” dedikleri Turk Devleti’nin topraklarını parcalamanın zamanının geldigine kanaat getirdiler. Planlarına gore Canakkale Bogazı Fransa ve Ingiltere’den olusan muhtesemvari bir donanma ile carcabuk gecilecek ve payitaht olan Istanbul isgal edilecekti.

Bogaza donuk deniz harekatı 1914 yılının Kasım ayında fiilen basladı. Kısa surede bogazda ciddi tahripkar faaliyet yapan Itilaf Devletleri donanması, asıl deniz harekatına 19 Subat 1915 tarihinde basladı. Her gecen gun siddetini arttıran bu harekat 18 Mart 1915’te nihai hedefine ulasmak icin tum gucuyle taarruza gecti.

Bekledikleri neticeyi elde edemeyen Itilaf Devletleri bu sefer Rumeli uzerinden kara harekatına 25 Nisan 1915’te basladı. Bu harekat da istenilen neticeyi vermedi. Son Itilaf Devletleri neferi 9 Ocak 1916’da Turk topraklarını terk etmek zorunda kaldı.

Bu tarihler Turk Milleti ve Islam Ummeti icin onemli olay ve olgulardır. Insan topluluklarını millet yapan ogelerden biri de musterek gecmise ve kulture sahip olmalarıdır. Milletleri meydana getiren fertlerin basta gelen gorevlerinden biri de musterek gecmisi ve kulturu kendilerinden sonraki nesillere ulastırmalarıdır. Bu gorev ne kadar iyi yapılırsa milletimiz de o nispetle saglam ve uzun omurlu olacaktır.

Iste bu kitapta, Canakkale Savası boyunca cephede gerceklesen olaylar, hikayeler ve anılar anlatılmaktadır. Yerli ve yabancı bir cok kisinin anlattıgı ve tarihin tozlu sayfalarında kalmaması gereken cok degerli bilgiler ‘Canakkale Hakikatleri’ kitabımızın sayfalarında sizleri bekliyor.

Yayın Tarihi 2015-05-04
ISBN 6059879736
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.