Canakkale 18 Mart 1915 Yeni Mecmua’nın Nusha-i Fevkaladesi

Yazar: Murat Culcu

E YAYINLARI

Yeni Mecmua, Ziya Gokalp’in yonetiminde 1917’de yayınlanmaya baslayan bir dergi. Yahya Kemal’den Hamdullah Suphi’ye kadar bir cok aydının katkıda bulundugu bir calısma. Imparatorlugun zor gunlerinde ulusal bilinci gelistirme, halkın bozulan moralini yukseltme cabası icinde olan, Ittihad ve Terakki Fırkası’nın da destekledigi bir yayın.

1918 yılının ilk yarısında Birinci Dunya Savası devam ediyor, Yeni Mecmua da ulusal bir soylemle yayınlarını surduruyordu ve o yıl Canakkale Savası’nın 3. yıldonumuydu.Savasın sonu iyi gorunmuyor, ulke bir ‘bilinmeze’ dogru surukleniyordu.

Iste boyle bir donemde tarihin en gorkemli savunmalarından birini ‘ozel sayı’ ile anmanın yerinde olacagı dusunulmus ve elinizdeki bu sayı hazırlanmıstı.

Murat Culcu’nun titizlikle hazırlayıp, ayrıntılı bir ‘sunus’la, donemi, dergiyi ve Ziya Gokalp’i anlattıgı yazısı acıklayıcı bir ozellik iceriyor.

Yeni Mecmua’nın Nusha-i Fevkaladesi’nde yer alan tum makaleler ve edebi yazılar ana hatları itibariyle Ziya Gokalp’in "Turklesmek-Islamlasmak-Muasırlasmak" dusuncesiyle uygunluk tasıyordu. Sayısı 75’i bulan yorum, anı, soylesi, inceleme, hikaye, siir vb. yazıların yer aldıgı dergide en dikkati cekici bolumlerden birisi de Rusen Esref Bey’in Mustafa Kemal Pasa ile yaptıgı soylesidir. Bu zor gunlerde toplumun bekledigi guclu, kurtarıcı ve onder; Fevkalade Nusha’nın sayfaları arasından tum Imparatorluk cografyasına ve dunyaya haykırıyor: "Ben buradayım ve zamanımı bekliyorum."

Bu guclu adam o zamana kadar fazla one cıkmaya calısmayan; verilen gorevleri hakkıyla yapan bir konumdan ‘muthis zamanlamacılıgı’yla tarih sahnesinin onune cıkıyor.

Bu cok degerli tarihsel belgeyi yeni harflerle ilk kez sunmus olmayı tarihsel bir gorev ve sorumlulugumuzun geregi olarak goruyoruz.

Canakkale Zaferi’nin 91.
Mustafa Kemal Ataturk’un dogumunun 125. yılına armagandır…

Yayın Tarihi 2006-03-14
ISBN 9753902069
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 384
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.