Caglar Boyu Teknoloji / Tas Baltadan Makineye

Yazar: Prof. M. Suat Cakmak

GUNCEL YAYINCILIK

Teknolojinin bugun geldigi nokta hem insanlıgı tehdit eder boyutta, hem de bir o kadar insan yasamını kolaylastırmıs durumda. Tehdit boyutuyla urkutucu, insan yasamını kolaylastırıcı boyutuyla hayranlık uyandırıcı.
Peki iki ayagı ustunde dikilen atalarımız, ilk arac gereci nasıl icat ettiı Nasıl kullanıma soktuı Peki tas baltayı ilk kullanan kabile, kendince bir imparatorluk kurdu muı Bugunku gibi bir imparatorluktan soz edilemese de yaklasık bir uygulamanın oldugu kesin. Tas baltayı bir ustunluk aracı haline getiren kosullar, tabii ki atom bombasını icat eden ulusu imparator kıldı… Devamında uzaya ilk roketi fırlatanı, ilk bilgisayarı icat edeni de… Tas baltayla baslayan kendini savunma teknigi binlerce yıl degisip donuserek gelisti ve bugunku halini aldı.
Kendini yagmurdan, soguktan koruyup, emniyete alma ihtiyacı duyan atalarımızın barınakları bugun plazalara donustu. Tas balta, lazer silahlarına kalkanlara donustu. Mesafeleri kısaltmayı amaclayan tekerlek, kuculdugu kadar buyuyerek inanılmaz hızlara ulastı. Mesafeler sorun olmaktan cıktı. Bir ansan yasamanının yarısı suresince insaa edilen yapılar teknik sayesinde birkac yılı alıyor artık. Papin’in buhar gucunu kesfiyle baslayan makinelesme sureci, bugun alternatif enerji kaynaklarıyla calısan makinelerin kullanımını devreye soktu.
Elinizdeki kitap ilk aleti icat eden insandan teknolojik devrimin oncusu buharlı makinenin icadına kadarki sureci tum boyutlarıyla ele alarak, insanlık tarihinin ve teknolojinin tarihinin bir ozetini sunuyor.
Yıldız Teknik Universitesi Ogretim Uyelerinden Prof. M. Suat Cakmak aynı universite "Teknoloji Tarihi" dersleri vermektedir.

Yayın Tarihi 2007-04-09
ISBN 9756117941
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 220
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.