Buyuk Uygarlıkların Dogusu & Dinler Tarihi Arkeolojisi Mezopotamya’dan Avrupa’ya

Yazar: Selehattin Sert

OZAN YAYINCILIK

Bu kitap; dunyanın en eski uygarlıklarının kokleri uzerinde yukselen; Yunan, Roma ve Avrupa Uygarlıgı’nı mucize olarak gosterenlere karsı, asıl mucizenin Mezopotamya’da Sumer, Mısır’da Eski Mısır, Anadolu’da ise Hitit Uygarlıgı oldugunu acık delillerle sunmaktadır. Yazar, uygarlıklar tarihini incelerken, Dinler Tarihi Arkeolojisi gibi yeni bir kavramı da literature kazandırmıstır. Yazara gore; binlerce yıl gizlenen ve anlatılmayan Dinler Uygarlıgı’nın gunumuzdeki algılaması “Antik Donem Sanat Tarihi” olmustur. Oysaki caglar boyu bizlere miras kalan bircok kulturde “Dinlerin Damgası” vardır.

Ortadogu dinlerinin, Anadolu uzerinden Yunanistan’a, oradan Roma ve Avrupa’ya akıp yerlesme doneminde, sessizce eski dinleri, kulturel koklerinden silkeleyerek yıktıgını, Yunan, Roma ve Avrupalıların butun karsı koyma cabalarına ragmen, bu toplumlara inanclarını terk ettirdiklerini goruyoruz. Degisik isimlerle, degisik tarihlerde Ortadogu’dan ve Mısır’dan dogup cıkan dinlere, yonetimlerin ve Avrupa’nın yerel dinadamlarının bir turlu engel olamadıkları tarihsel bir gercektir. Calısmada, Ortadogu Dinleri’nin, antik donemdeki sekliyle, gunumuz insanı tarafından butun geleneksel degerleriyle birlikte yasatıldıgını heyecanla okuyacaksınız.

Sonucta kitap, “dinlerle” “uygarlıgı” butunlestirmis, ozellikle dinleri, dogus ve gelisim kaynagı olan yerlerinden, koklerinden ve tarihinden koparıp atan, dini tarihten soyutlayan Yunan, Roma ve Avrupalılara karsı, tam tersine, dinlerle tarihi butunlestirilmis, yanlıs bilinen dini kavramları tarih icinde yerli yerine oturtarak, din ve tarihle ilgili “yeni” bir tartısmanın da fitilini ateslemistir. Kitap bu sekliyle, asırlar boyu yanlıs bilinen, koklu dinsel tabuların, binlerce yıl surdurulen toplumsal ve tarihsel yanlıslıkların gozden gecirileceginin de habercisidir.

Yayın Tarihi 2010-10-01
ISBN 9944143349
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 480
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.