Burokrasi ve Siyaset Burokratik Devletten Etkin Yonetime

Yazar: Doc. Dr. Bilal Eryılmaz

ALFA YAYINLARI-DERS KITAPLARI

Bu calısma, esas itibariyle iki bolumden olusmaktadır. Birinci bolumde, burokrasi ile ilgili, basta Hegel, Marx, Michels, Mill ve Mises olmak uzere cesitli dusunurlerin gorusleri uzerinde durulmus ve ozellikle Max Weber’in analizlerine genis yer ayrılmıstır. Burada ayrıca, burokrasi ile siyasi kurumların guc kaynakları ve aralarındaki iliskilerin teorik cercevesi verilmeye calısılmıs; bu baglamda gelismis ve gelismekte olan ulkelerdeki burokrasi-siyaset iliskileri genel olarak ele alınmıstır. Ulkemizdeki burokrasi-siyaset iliskilerinin inisli cıkıslı seyri ve yapısal sorunları degerlendirilmeye calısılmakla beraber, eserin hacmini buyutecegi icin Turk burokrasisinin gelisimi ve isleyisi uzerinde ayrıntılı olarak durulmamıstır.
Ikinci bolum, burokrasinin yeniden yapılanması ve denetimine iliskin sorunlara ve tartısmalara ayrılmıstır. Yeniden yapılanma ve denetim konusunda son zamanlardaki gelismeler dikkate alınarak, sivil toplum, devletin kucultulmesi, yonetimde acıklık, ademi merkeziyetcilik, piyasa mekanizması ve yeni yonetim anlayısı gibi konulara yer verilmistir.
Bolumlerdeki baslıklardan anlasıldıgı gibi, eserin genelinde dort temel konu tartısılmaktadır. Birincisi, burokrasi kavramının anlamı ve niteligidir. Ikincisi, burokrasinin nasıl ortaya cıktıgı ve gelistigidir. Ucuncusu, modern demokrasilerin burokrasiye iliskin karsılastıkları sorunlardır. Dorduncu ise, burokrasinin denetimi ve yeniden yapılandırılmasına yonelik yaklasımlardır.
Eserin hazırlanmasında iki hedef kitle dikkate alınmıstır. Birincisi, basta lisans ve lisans ustu olmak uzere akademik cevreler; ikincisi ise burokratik orgutlerin ve siyasal sistemin karmasık yapısına ve iliskilerine ilgi duyan ve onları anlamaya calısan her duzeydeki okuyucu kitlesidir.
Prof. Dr. Bilal Eryılmaz

Yayın Tarihi 2013-11-04
ISBN 9752971110
Baskı Sayısı 5. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 280
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.