Bizim Kırmızı Cizgilerimiz Vardı

Yazar: Cagrı Erhan

SIYASAL KITABEVI

Yetmislerin sonunda Turkiye’nin en populer sarkıcılarından biri, TRT’nin siyah-beyaz ekranına elinde balonlarla cıkıp, "Benim balonlarım vardı. Onları kimler aldıı" dizelerini seslendiren Ibo’ydu. Bugun, yitip gitmis cocukluk gunlerini gozlerinin onunden geciren cogu insanımız, hafif kilolu, kalın cerceveli gozluklu Ibo’nun o sevimli goruntusunu kuskusuz iclerine tatlı bir huzun veren nostaljik hislerle yad edecektir.

Ogrenciligini ve akademisyenlige adım attıgı ilk yıllarını, koca koca kitaplara naksedilmis Turk dıs politikasının "kırmızı cizgilerini" ogrenerek, bir cok resmi ve ozel stratejik arastırma merkezinin bir furya halinde duzenledikleri beyin fırtınası toplantılarında, kimi zaman sivil kimi zaman apoletli devlet adamlarımızın "kırmızı cizgi" nutuklarını dinleyerek gecirmis biri olarak ben de bugunden geriye baktıgımda, o "kırmızı cizgilerimizi", artık her biri mazinin derinliklerinde kalmıs hatıralar olarak yad ediyorum. Bazen de kendi kendime soruyorum: "Acaba kırmızı cizgimiz falan yoktu da, birileri bizim ulusal duygularımızı oksamak icin mi bunları uyduruvermistiı"

Turkiye’de hukumetlerin bir zamanlar "kırmızı cizgilerimiz" diye ilan ettikleri seylerin, maalesef yavas yavas kırmızı balonlara dondugunu siz de gormuyor musunuzı.

Sozunun arkasında duramayan Turkiye’nin caydırıcılık gucu ve inandırıcılıgı giderek azalmakta. Ama belki daha onemlisi, vatandasın da bu kırmızı cizgi edebiyatına karnı doymakta.

Yeni kırmızı cizgiler icat ve ilan edenlere, izledikleri politikaların maliyetlerini de millete fatura edenlere, "Bizim zaten kırmızı cizgilerimiz vardı. Onları kimler aldıı" diye sormak hepimizin en dogal hakkı degil miı

Yayın Tarihi 2006-09-25
ISBN 9756325577
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 248
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.