Biyografileriyle Ermeniler / Ermeni Kaynaklarından Tarihe Katkılar-IV

Yazar: Kevork Pamukciyan

ARAS YAYINCILIK

Kevork Pamukciyan’ın biyografi yazıları, zengin kaynak kullanımıyla hemen dikkati ceker. Calısmalarına Istanbul’daki onemli Ermeni mezarlıklarının mezar tası kitabelerini ve on kadar kilisenin vaftiz ve vefiyat kutuklerini derlemekle baslamıs olan Pamukciyan, akla ilk gelecek olan temel kaynakların yanı sıra, mezar tası kitabelerinden Ermenice yazmaların muhtıralarına, kiliselerin vaftiz, evlenme ve olum kayıtlarından bagıscı listelerine kadar farklı kaynakları da etkili bir sekilde kullanmaktaydı.
Bu ozelligi Pamukciyan’ı ansiklopedi yayıncıları icin Ermenliler konusunda basvurulacak ilk kisi haline getirmis ve 1950’lerden 1990’lara Turkiye’de yayınlanan bes ansiklopediye katkıda bulunmustu.

Ermeni Kaynaklarından Tarihe Katkılar dizisinin dorduncu cildi, Pamukciyan tarafından Ermeni sahıslar hakkında ansiklopedilere yazılmıs 350’ye yakın biyografiyi bir araya getiriyor. Pamukciyan’ın muhtelif yazılarında ismi gecen 2.500 kadar kisi hakkında derlenen biyografik notlarla zenginlestirilen kitap, bir bakıma ”Turkiye Ermenileri Tarihinde Kim Kimdir” kitabı niteligine kavusuyor.

Cevirmen: Osman Koker
Yayın Tarihi 2003-09-22
ISBN 9757265545
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 449
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.