Biyocografya

Yazar: Doc. Dr Recep Efe

MKM (MARMARA KITAP MERKEZI YAYINLARI)

Dunya’da onemli bir sorun haline gelen iklim degisimi ve kuresel ısınma canlılar uzerinde olumsuz etki yapmakta, yeryuzunde bulunan bitki ve hayvan turleri kuresel ısınmadan olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle biyocografya biraz
daha onem kazanmıs ve on plana cıkmıstır. Biyolojik cesitlilik ekosistemin aktif ve saglıklı olup olmadıgını yansıtan onemli bir gostergedir.
Litosfer, atmosfer, hidrosfer ve biyosfer olarak dort kureden olusan ekosfer canlı ve cansız ogelerin birbirleriyle iletisim halinde oldugu en buyuk ekosistemdir. Biyosfer diger uc kure ile cok sıkı bir iliski halindedir. Ekosistemde meydana gelen herhangi bir olumsuzluk basta biyosfer olmak uzere diger butun kureleri de etkilemektedir.
Bitki ve hayvanların yeryuzunde dagılısı ve bu dagılısa etki eden cografi faktorlerle birlikte ele alan bir kitap calısması Turkiye’de henuz yapılmamıstır. Vejetasyon cografyası, bitki cografyası adı altında yapılan calısmalarda sadece bitkiler ve bitkilerin yetisme ortamı sartları ele alınmıs, hayvanların yeryuzune dagılısı ve bu dagılıs nedenlerini ele almamıstır. Bu nedenle, yapılan bu calısmanın bu konudaki eksikligi belirli bir oranda giderecegini umit etmekteyim.
Kitapta; bitki ve hayvanların yeryuzune dagılısı ve bu dagılısı etkileyen faktorler uzerinde durulmus ve bunlar orneklerle acıklanmıstır. Bitki ve hayvanların birlikte ele alınması ve bunların yasam ortamlarının ekolojik yonden incelenmesi kitabın en onemli ozelligini olusturmaktadır. Ekolojik acıdan genis bir degerlendirmenin yanında jenetik, floristik ve yapısal konulara da yer verilmistir. Kitabın Turkiye’de biyocografya, cevre, orman, biyoloji ve ekoloji konularında arastırma yapanlar ile bu alanlarda egitim goren ogrenciler icin faydalı bir kaynak olacagını umuyorum.

Yayın Tarihi 2010-10-13
ISBN 6055911218
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 344
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.