Birlikte Yazılan ve Ogrenilen Bir Tarihe Dogru

Yazar: Prof. Dr. Ilhan Tekeli

TARIH VAKFI YAYINLARI

“Tarih metodolojisi ustunde durmak, ondan soz etmek, sadece tarih arastırmalarını kendine meslek edinmis kisilere ozgu bir ugras olarak gorulmemeli.
Yalnız tarih yazanların degil, aynı zamanda tarih okuyucularının da tarih metodolojisini bilmeleri gerekiyor. Okudukları tarihi yerli yerine oturtabilmek icin metodoloji, tarih okuyucusuna bilimsel olanı bilimsel olmayandan ayırabilmesi ve bilimsel bir tarih onermesinin anlamını dogru olarak kavrayabilmesi icin gerekli.
Bu gereklilik tarihin cogu kez bilim dısı kullanıslarının on plana gecmesinden doguyor. Tarihin tarihine baktıgımızda once bir yonetici sınıf kulturu olarak ele alındıgını daha sonra ulusculuk ideolojisinin temel araclarından biri haline geldigini ve sonunda bir bilim niteligini kazandıgını goruyoruz. Tarihteki bu islev degisikligi her zaman saf olarak ortaya cıkmıyor. Pek cok halde bir tarih yazısında bu islevlerin birbirine karıstıgı goruluyor.
Bir tarihci gecmisteki alıskanlıklarından kolayca sıyrılamıyor. Bilim olarak tarihin gecmisteki islevlerinden arındırılması uzun ve kararlı bir ayıklama surecini gerektiriyor.”

Yayın Tarihi 2007-10-01
ISBN 9753332125
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 278
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.