Birkac Arpa Boyu (2 Cilt) & 21. Yuzyıla Girerken Turkiye’de Feminist Calısmalar Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’a Armagan

Yazar: KOC UNIVERSITESI YAYINLARI

Turkiye’de 1980’lerin basından bu yana kadın calısmalarının akademik alanda gorunur hale gelmesinin ustunden otuz yıl gecti. Bu surenin, yeterince uzun ya da yerlesik bir akademik gelenek olusturmak icin cok kısa oldugu soylenebilir. Yine de bugunden gecmise baktıgımızda akademik alanda gelisen kadın calısmalarının kac arpa boyu yol aldıgını dusunmek, yapılanları veya yapılamayanları sorgulamak, bir durum saptaması yapmak icin uygun bir donemde oldugumuzu goruyoruz.
Boyle bir bilanco cıkarmayı amaclayan bu kitap, kadın calısmalarının mevcut durumunun elestirel bir bu alandaki oncu arastırmaları ve yayınlarıyla tanıyoruz. Ote yandan bu alanda henuz yeni ama o olcude onemli genc feminist akademisyenler de derlemeye katıldılar.
Bu derlemedeki yazıların her biri kendi alanından, son otuz yılın temalarını, bakıs acılarını, yapılmıs calısma ve arastırmaları, yazarları ve gorusleri tartısıyor. Yazıların ortaya koydugu literature goz atıp yapılmıs calısmaların temalarına, one cıkan arastırma alanlarına baktıgımızda, feminist tarih calısmaları ve kadın arastırmalarında metodoloji sorunlarından tıp etiginde kadın tartısmalarına kadar cok genis bir yelpazede cok farklı ilgi alanlarının ortaya cıktıgını goruyoruz. Kadınların yasam deneyimleri, sorunları, kadın biyografileri, otobiyografileri, sozlu tarih ve bellek calısmaları, kadın emeginin farklı bicimlerini arastıran calısmalarla ele alınıyor. Ayrıca hukuki hakların ve kadınların insan haklarını koruma mekanizmalarının ulusal ve uluslararası durumu; edebiyat, medya ve sanatta cinsiyetcilik uzerine yapılan arastırmalar; kent, mekan ve beden uzerine yapılan calısmalar ile Turkiye’de kadın hareketinin farklı boyutlarına deginen calısmalar da bu derlemede yer alıyor. Kitap, Turkiye’de kadın calısmaları alanının gelisimini ve mevcut durumunu tanımak isteyen okurlar icin bir basucu kitabı olmaya aday

Derleyici: Serpil Sancar
Derleyici: Pelin Ozer
Derleyici:
Yayın Tarihi 2011-10-13
ISBN 6056141171
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 1038
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.