Birinci Dunya Savası’nda Gorduklerim ve Yasadıklarım

Yazar: Erich Ludendorff

DBY YAYINLARI

Imparatorluk Almanyası’ndan, Hitler Almanyası’na uzanan yolda bir gecis unsuru olan Erich Ludendorff, Birinci Dunya Savası yıllarının efsanevi Alman generalidir. 29 Agustos 1916’da Alman Genelkurmay Baskanlıgı’na, Dogu Cephesi’nde Rus ilerlemesini durduran ve Tannenberg ile Masuria’da kazandıkları parlak zaferlerle Almanya’da kahraman ilan edilen Hindenburg-Ludendorff ikilisi getirildi. Ludendorff Genelkurmay Ikinci Baskanı olmasına ragmen Hindenburg’la uyumlu bir mesai arkadaslıgı yaptı ve onemli kararlar alınmasında hep belirleyici oldu. Batılı tarihcilere gore o andan itibaren Ludendorff’un hakimiyeti basladı ve Ludendorff adeta bir diktator olarak lanse edildi. Bu yıllarda Almanya adına alınan askeri ve siyasi her kararda muhakkak Ludendorff’un izni, onayı veyahut emri vardı.

Ludendorff’un hatıralarında, genel tarih bilgisine ulasmanın yanında Birinci Dunya Savası’nda her seyimizle baglandıgımız Almanya’nın ordularına hukmetmis bir komutanın sadece savası degil, siyaseti, uluslararası iliskileri, sahsi duygu ve dusuncelerini, Osmanlı Devleti’ne ve Turk ordusuna yaklasımını da bulmak mumkundur. Eserde aynı zamanda Turkiye ile ilgili carpıcı bilgiler bulunmaktadır. Her olaya Almanya’nın menfaatleri acısından bakmayı adet haline getiren Ludendorff’un, Osmanlı Devleti ile ittifakı cok da benimsemedigi ortadadır. Avusturya-Macaristan Imparatorlugu icin de aynı fikirdedir. Ludendorff’a gore, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı gibi olume mahkum devletlerle muttefik olmak Almanya icin cok da mantıklı degildi.
Birinci Dunya Savası’nın 100. yılında savasa dair yayınlanan kitaplar arasında ozel bir yere sahip olan bu kitap, Osmanlı Devleti’nin dort yıl boyunca imzaladıkları antlasmaya ve yaptıkları ittifaka sadakatle baglı oldugu Almanya’nın o zamanki en yetkili asker ve devlet adamlarından birinin, genelde I. Dunya Savası’na, ozelde Turkiye ve Turkler’e dair kisisel ve resmi goruslerini ortaya koymaktadır.

Cevirmen: Asiye Yıldırım
Yayın Tarihi 2014-10-13
ISBN 6054635108
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 792
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.