Biri Totalitarizm mi Dediı

Yazar: Slavoj Zizek

EPOS YAYINLARI

Bu kitapta okur, ‘totalitarizm’ hayaletinin hala ortalıkta gezindigi konusunda uyarılmaktadır.

Solun, liberal demokrasinin (‘demokrasi’ ‘totalitarizm’e karsı vs.) temel koordinatlarını kabullenisi ve simdi de kendi (karsı) konumunu bu uzam icinde yeniden tanımlamaya calısması solun kuramsal hezimetinin en acık isaretidir. Kayda deger nokta, hegemonik liberalizme karsı onde gelen ‘elestirel’ felsefi tepkinin, yani postmodern yapısokumcu sol tepkinin, ‘totalitarizm’ kategorisine bel baglamasıdır.

Bu durumda yapılması gereken ilk sey, solun da kabullenmis oldugu bu liberal tabulara korkusuzca tecavuz etmektir: ‘anti-demokratiklikle’, ‘totalitarist’ olmakla suclanıyorsak ne olmus yaniı..

Totalitarizm butun kariyeri boyunca, ‘serbest radikalleri’ ehlilestirmek, liberal-demokratik hegemonyayı garantilemek, Sagcı Fasist diktatorlugun ikizi olan liberal demokrasinin Solcu elestirisinden vazgecmek gibi karmasık bir operasyonu surdurebilmeyi basaran ideolojik bir nosyon olagelmistir… ‘Totalitarizmi’ alt kategorilere bolmek de ‘Fasist ve Komunist’ cesitlemeler arasındaki farkı vurgulamak icin yararsız bir cabadır:’totalitarizm’ nosyonu bir kez kabul edildi mi, artık liberal-demokratik ufkun icindesiniz demektir. Konformist liberal seciyesizler (gecmisteki) katliamların dehsetini nihai ocu olarak utanc verici bir santaj unsuru biciminde kullanıp varolan duzeni savunurken, kendilerine iki yuzlu bir tatmin bulurlar: Curumuslugun, somurunun ve bu gibi seylerin diz boyu oldugunu bilen (Konformist liberal seciyesizler) gidisatı degistirmek icin bulunacak her girisimi, ‘totalitarizm’ hayaletine verilen bir hayat opucugu ile ahlaki olarak tehlikeli ve kabul edilemez oldugu ilan edilerek reddedilir.

Bu kitap totalitarizm nosyonunun tarihinin sistematik sunumlarına bir tane daha eklemek amacını gutmuyor.

Bu kitap, ‘totalitarizm’ nosyonunun bırakın etkili bir kuramsal kavram olmayı, aslında bir tur kıytırık mazeret oldugunun ifade edilme cabasıdır: ‘Totalitarizm’ nosyonu bizleri dusunmeye sevk etmez, tam tersine bizleri kendi tanımladıgı tarihsel gerceklikle ilgili yeni bir ic goru edinmeye zorlar ve hatta dusunme zahmetinden kurtarır ya da hatta dusunmemizi aktif bir bicimde onler. Bu kitap sabırsız okura ‘totalitarizmin’, daha en basından beri, hep ve hala neden kıytırık oldugunu acıklamaktadır.

Cevirmen: Halil Nalcaoglu
Yayın Tarihi 2013-08-16
ISBN 9756790415
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.