Bir Turkun Ruznamesi

Yazar: Halil Halid

KLASIK

Osmanlı son donem kalem erbabından Cerkesseyhizade Halil Halid’in (1869-1931) Ruzname’si ile Ingiliz ve Osmanlı siyasetine dair yine Ingilizce nesrettigi uc kitapcık ve iki makalesinin Turkcede ilk kez yayınlanan cevirilerinden olusuyor. Gerek Ruzname, gerekse diger yazılar muellifin uslup sahibi bir yazar olmasının yanı sıra donemin siyasi olaylarına nufuz kabiliyetini gostermesi acısından da dikkat cekici unsurlar tasıyor.

Halil Halid, ilmiye sınıfına ve tasavvuf cevrelerine mensup bir ailenin ferdi olarak calkantılı bir genclik doneminden sonra ailevi meseleler ve hurriyet taraftarlıgı nedeniyle, 1894 yılında Ingiltere’ye firar etmis ve 1911 yılına kadar bu ulkede yasamını surdurmustur. Ruzname’si, baslıgının ifade ettigi gibi bir gunluk olmaktan ziyade Ingiltere’ye kacısına kadarki hayatını anlattıgı bir hatırat mahiyetindedir. Ruzname, Ingiliz halkını Osmanlı toplumu hakkında bilgilendirici ve Osmanlı’ya karsı onlarda olusan bazı onyargıları bertaraf etmeye yonelik kısmen savunmacı bir uslup tasır. Bununla birlikte yetismesi, aile cevresi, gunluk hayat ve egitim muesseselerine iliskin olarak da ilgiye deger bilgiler icerir.

Bu kitabın ikinci kısmını olusturan siyasi icerikli yazılar ise karsımıza cesitli acılardan Ruzname’dekinden farklılasmıs bir Halil Halid portresi cıkarıyor. Ruzname’de zaman zaman hissiyatına maglup olan yazar, kazandıgı tecrubelere paralel olarak, donemin siyasi olaylarına ve Ingilizlerin emperyalist siyasetlerine objektif ve elestirel bir yaklasım sergiliyor.

Yayın Tarihi 2008-06-05
ISBN 9758740680
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 285
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.