Bir Turk Sosyal Demokratı Ismail Cem

Yazar: Ozan Ormeci

AKY YAYINLARI

“Turkiye olarak onemli bir siyasetci, entelektuel ve dusunce adamını kaybettik. Ismail Cem hem yakın arkadasım, hem de eskiden Dıs Isleri Bakanlıgı’nın basındaydı. Uzuntum cok derin.”
(Cumhurbaskanı Abdullah Gul)

“Tarih icinde toplumun gecirdigi buyuk degisimin nasıl bir surekliligi yansıttıgını inceleyen, arastıran degerli bir bilim adamıydı. Turkiye’nin modernlesmesi icin mucadele veren seckin bir siyasetciydi. Degerli, dost bir insandı. Hepimiz icin buyuk bir kayıp. Ailesine, butun partililere ve topluma bassaglıgı diliyorum. Cenaze torenine katılacagız. Ocak ayı, acılı bir Ocak. Ugur Mumcu, Hrant Dink, Muammer Aksoy Ocak’ta oldu. Cem’i de Ocak’ta kaybettik. Cem, toplumuyla, Turkiye’yle ilgisini cok diri tuttu. Son nefesini verinceye kadar Turkiye’yle mesguldu. Birlikte yayın yaptık, kitap yazdık, siyaset yaptık. Ayrı dustuk ama ne mutlu ki o ayrılık kısa bir sure icinde bitti. Yasamının son doneminde beraberdik. Cok buyuk bir acı yasıyoruz.”
(CHP Eski Genel Baskanı Deniz Baykal)

“Turkiye icin cok buyuk ve cok erken bir kayıp. Hic uslubunu bozmadan belli bir siyasi terbiye icinde iliskilerini yuruturdu. Bes yıl kadar dısisleri bakanlıgı yaptı. Cok iyi bir entelektueldi. Dunyadaki gelismeleri cok dogru okuyordu. Onun doneminde Turk Dıs Isleri gelismeleri yakından izliyordu. Tarihi isimlerden biridir.”
(Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila)

“Butun istatistiklerin dısında, hayata baglılıgı ve insanları sevmesiyle hayata cok sarıldı, ama hastalık yine de seyrini surdurdu. Eger kendisiyle roportaj yapsaydım, bu cok duygulu bir roportaj olurdu. Cok mesguldu, ama her zaman yanımızdaydı. Babam sevgi ve yonlendirmesiyle daima hayatımızın icinde oldu, babalıgını her zaman hissettim. 12 Eylul’de cok ciddi tehditler aldı, bir donem yurtdısına gitti. YTP doneminde de cesitli badireler atlattı. Hayatı inisli cıkıslıydı. Son ana kadar yazmayı surdurdu, oldugunde elinde hala murekkep izleri vardı. Insanların onu sevgi ve saygıyla hatırlaması bizim icin en buyuk hatıradır.”
(Kızı Ipek Cem)

Yayın Tarihi 2011-05-19
ISBN 6056157042
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 320
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.