Bir Sehrin Bes Hali

Yazar: Kadir Uredi

OTUKEN NESRIYAT

Varlıgı, davranısları, sahsiyeti ve emegiyle bir sehri ziynetlendiren adamlardan biridir o. "Her sey yerli yerinde olmalı" titizligini bir sahsiyet ruknu haline getirmis haliyle Akif merhumun, "Sessiz yasadım, kim beni nerden bilecektir" mısraıyla tarif ediverdigi insanlardandır.

Teklifsiz yazıyordu, sadeydi, cumlelerinde kelimeleri bir agac dalı uzerinde duran yapraklar gibi tabii ve guzeldi. Okunurken su gibi akıyor, manası ve medlulu seker gibi kolayca kana karısıveriyordu. Anlıyordunuz ki bu adam yazmayı seviyor; "baskaları okusun, begensin, ismim duyulsun, takdir goreyim" diye degil de bir bahcevanın ciceklerini sulayıp ayıklarken, bir ev hanımının ata yadigarı pirinc tepsisini ogustururak parlatırken, bir sanatkarın cakıyla yumusak bir tahta parcasını yontarken hissettigi cinsten ice donuk bir lezzetle yazıyor..

Zevkle, kolayca ve cabucak okuyuvereceginizi umid ettigim yazıların arkasındaki dekorda zahiren bir Ortaanadolu sehrinin artık tarih olmus ince ayrıntıları duruyor zannıyla yetinmek eksik kalır; bu yazıların ardında duran ana fikir, herc u merc olmaya bir an kala sehirlerimize mana ve derinlik veren musterek kulturun silinmeye yuz tutmas ama hala okunaklı fotografıdır; bugun yeniden insaya calısırken zorlandıgımız, gahi zaman umid kesip, "belki torunlarımızın torunu gorur" diye kahırlandıgımız bir birikimden bahsetmektedir yazar. Sehirler "tas u toprak aresinde" yıkılıp yeniden bicimlenirken, unutulmasın diye kitabın sayfaları arasına sıkıstırdıgımız bir ayrac kagıdıdır bu kitap.

Mevzu Sivas’ta geciyor!

Yayın Tarihi 2006-12-19
ISBN 9754376085
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 279
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.