Bir Sehri Yok Etmek

Yazar: Emine Usaklıgil

CAN YAYINLARI

ISTANBUL’DA KAZANMAK YA DA KAYBETMET
Turkiye’de, ekonomik gelisme ve buyumeyi saglamak icin en buyuk koz olarak insaat sektoru goruldu. Ancak bu sektorun saglıklı ve kalıcı bir ekonomik buyume yaratamadıgına dair pek cok arastırma ve inceleme daima gor- mezden gelindi. Sehirler insaat projelerinin “arazisi” haline getirildi.
Emine Usaklıgil bu durumu Istanbul uzerinden gosteriyor. Insanlar, mahalleler, sokaklar, carsılar, pazarlar, kentin tarihi tanıgı binalar, dereler, ormanlar, anılar ve hikayelerden olusan sehir, ozellikle Istanbul, bir rant kaynagı ve merkezi oldu. Bu rant hırsı, Istanbul’un kadim mahallelerine; Sulu- kule’ye, Balat’a, Tarlabası’na, Okmeydanı’na yoneldigi gibi “yeni” Istanbul yaratmak icin ormanlara, su havzalarına ve barajlara da “arazi” mantıgıyla bakmaya basladı.
Bunu engellemek mumkun muı “Ecdat yadigarı” Istanbul’dan geriye ne kalacakı
Gorecegiz!
Tarihi silueti bile giderek ve hızla bozulan Istanbul’a hala sahip cıkanlara…
Kent hakkı”nı savunan kentlilere, yurttaslara…
Yasam alanlarımızı, evlerimizi, sokaklarımızı, mahallelerimizi, sehirlerimizi savunmak, karamsarlıga kapılıp teslim olmaktan cok daha zor. Ama emin olun hepimiz teslim olmanın insanı yiyip bitiren ofkeye bulanmıs huznu yerine, mucadele halinin nesesini hak ediyoruz.

Yayın Tarihi 2014-03-11
ISBN 9750719639
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 264
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.