Bir Osmanlı-Arap Gazetecinin Anıları

Yazar: Muhammed Kurd Ali

KLASIK

Kurd Ali, Osmanlı’nın son doneminde Suriye’de Cemal Pasa’nın yakınında bulunmus bir Arap gazeteci. Meslegi geregi siyasi olayları yakından izlemis, donemin aydınlarının sergiledikleri Osmanlıcılık, Arap milliyetciligi, Batıcılık gibi akımlar arasındaki celiskili tutumları bizzat yasamıs bir tanık:

Harb-i Umumiden once Fransız hariciye gorevlilerinden birinin, cıkartmakta oldugum el-Muktebes gazetesinin, kendi politikalarına uygun yayın yapması durumunda karsılıksız bırakılmayacagını soylemesi uzerine ona soyle dedim:
"Turklerle aramızda dilden baska bir farkın olmadıgını biliyorsunuzdur. Turklerle birlikteligimiz Osmanlı donemiyle baslamadı; Turkler bizimle Haclı ordularına karsı omuz omuza carpıstılar. Onların ve Kurtlerin sayesinde sizleri Ortacag’da topraklarımızdan kovduk. Ittihatcılar farklı unsurları dıslayınca Araplar onlara karsı mucadele verdiler. Cunku Araplar dillerinden ve milliyetlerinden vazgecmek istemiyorlar. Tarihleriyle ovunmekte, medeniyetlerini begenmektedirler. Bizimle aynı ırk, medeniyet, dil ve dinden olmadıgınız halde sizinle birlikte olmamızı nasıl istersinizı"
Fransız gorevli teklifinde ısrar edince ona "Biz ancak Osmanlılarla birlikte oluruz" dedim.

Bir gazeteci olarak Kurd Ali’nin hatıraları yakın tarihin satır aralarını ortaya cıkarırken kurgulanmıs tarihin dısında bir perspektif sunuyor.

Cevirmen: Dr. Ibrahim Tufekci
Yayın Tarihi 2014-07-03
ISBN 9758740321
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 408
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.