Bir Millet Mistigi: Ziya Nur Aksun

Yazar: Belma Aksun

OTUKEN NESRIYAT

Osmanlı ruhunu hakkıyla kavramaya ve o ruhtan hareketle milletimizi yeniden saha kaldırmaya omrunu adamıs gercek bir millet mistigiydi Ziya Nur Aksun. Yayınevimizden cıkan onun altı ciltlik “Osmanlı Tarihi” eseri gibi Osmanlı Cihan Devleti’ni hak ettigi yere oturtan bir tarih hala yazılamamıstır.

Bu kitap, yarınlara yon vermek isteyen genclerimizin ve butun aydınlarımızın yakinen bilmesi gereken abide bir sahsiyeti ve hakiki bir tarih felsefecisini butun yonleriyle tanıtıyor.

Ziya Nur Aksun’u tanımamıza yarayacak birkac cumlesi:

*Aslında bir devleti 600 kusur sene ayakta tutan sebepler arastırılmalı ve ortaya konulmalı. Eger onların dayandıkları seyler faydalı ise yine uygulanmalı. Menfi seyler uzerinde fikir yurutmek kolaydır; asıl onemli olan olumlu seyler yapabilmektir.

*Batılının biri, “Buyuk imparatorluklar olmez, intihar eder!” diyordu ki, cok dogru ve enteresan bir tespittir. Aslında bizi de intihara tesebbus ettirmislerdir.

*Batılıların, Hristiyanların sopayla, yagma ile capulla girdikleri yerlere biz medeniyet goturmusuz! Sırplar, Bulgarlar, Arnavutlar hala “Siz gittiniz, huzur gitti!” diyorlar.”

*Aslında bu, muhtesem imparatorlugun madde planında yok edildigi halde, kafa ve kalplerde hala yasadıgının bir ispatıdır. Hala sokulup atılamamıstır; ortada olan bir vakıa bu…”

*Osmanlı padisahlarına “deli” sıfatı Tanzimatcıların hediyesidir; bu sırf Hanedana kara calmak icindir. Acın Tanzimat’tan onceki tarihleri, hic birinde bu gibi sıfatlara rastlamazsınız.”

Yayın Tarihi 2013-05-27
ISBN 9754379310
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 456
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.