Bir Generalin Askeri ve Akademik Anıları

Yazar: Korgeneral Ihsan Gurkan

KASTAS YAYINLARI

Emekli Korgeneral Ihsan Gurkan 1916 yılında Heybeliada’da dogdu. Cocukluk cagında baslayan yabancı dil ogrenme tutkusu yasam boyu surdu.Mukemmel Ingilizce’nin yanında Italyanca ve Fransızca’yı da bilmesi, dıs gorevlerinde cok yarar sagladı.

Ihsan Gurkan’ın askerlik yasamı hareketli ve cok renkli gecti. 1950-1951 yıllarında yuzbası olarak Kore savaslarına katıldı. Kurmay subay olarak NAPOLI-PARIS NATO’da Kara Harekat Plan Subayı olarak gorev yaptı. General olarak 2 yıl Genelkurmay istihbarat Baskanlıgı’nda karargah hizmetini surdurdu.

Erzurum Dumlu 51’inci Tumen, Hadımkoy Zırhlı Tumen ve Agrı 12. Piyade Tumen Komutanı olarak kıta hizmeti yaptı.

1970-1972 doneminde Buruksel’de NATO askeri komitesinde Korgeneral olarak Turk askeri Temsil Heyeti Baskanlıgından sonra 15. Kolordu Komutanı iken 1974’te emekli oldu.

Gurkan’ın emeklilik hayatı askerlik donemindeki kadar cok hareketli gecti:
4 yıl Deniz Harp Okulu’nda, 20 yıl Istanbul Universitesi’nde Uluslar arası Ilisktiler, Uluslar arası Politika, Turk Dıs Politikası, Yunan Iliskileri Uzerine ogretim gorevlisi olarak ayrıca Marmara Universitesi’nde aynı konular uzerine Ingilizce olarak lisans, lisans ustu ve doktora ogrencilerine 4 yıl ders verdi.

Elinizdeki bu kitapta: Ihsan Gurkan’ın 3 boyutlu hayatından, 60 yıllık Gurkan ailesinin mutevazi yasamını, 36 yıllık askerlik hayatını ve emeklilik donemindeki 28 yıllık akademik calısmalarını bir kez de siz izlemis olacaksınız.

Yayın Tarihi 2002-07-05
ISBN 9756544287
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 226
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.