Bilimsel Arastırmalarda SPSS ie Istatistik

Yazar: Prof. Dr. Selahattin Guris

DER YAYINLARI

Istatistik bilimsel arastırmaların, bilgisayarlar ve paket programlar ise gunumuzde istatistigin ayrılmaz bir parcasıdır. SPSS paket programı iktisadi ve idari bilimler, saglık bilimleri, egitim bilimleri gibi farklı alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kitabın yazılmasında ilk amac, SPSS paket programını tanıtmak, anlatmak, acıklamalar ve orneklerle ogrencilere ve arastırmacılara yol gostermek, yardımcı olmaktır. Programı kullanabilmek, sonucları yorumlayabilmek icin istatistik bilgisi gerekmektedir. Bu nedenle kitapta pek cok konuda fazla detaya girmeden yon-temler, formuller ve kullanım amaclarına yer verilmistir, Yapılan teorik acıklamalardan sonra SPSS ile yapılan uygulamalara ve yorumlara yer verilmistir.. Amac SPSS anlatmak olsa da, istatistik bilmeden SPSS kullanılamaz dusuncesi ile oncelikle hatırlatma amacı ile istatistik ile ilgili acıklamalara yer verilmistir. Bilenlere konuları hatırlatma yanında sadece uygulama yapmayı amaclayanların, cok fazla istatistik ogrenmeye ihtiyac duymayanların kullandıkları yontemlerin ne oldugunu, ne amacla kullanıldıgını bilmeleri, yorumları buna gore yapmaları icin de istatistiksel yontemlere yeterince yer verilmistir.

Kitabın ilk bolumu, kitabın baslıgında da yer aldıgı gibi bilim ve bilimsel arastırmanın ne ol-duguna kısaca yer verilen bir bolumdur. Bu bolumun ardından, istatistik nedir diye baslayan, istatistigin temel kavramlarının yer aldıgı bolum gelmektedir. Bu bolumde sosyal bilimlerde yapılan arastırmalar icin onemli olan ozellikle anket ve verilerin toplanması ile ilgili acıklamalar yer almaktadır. Ayrıca verilerin duzenlenmesi, ortalamalar, standart sapma, olasılık, olasılık dagılımları gibi temel istatistiksel kavramlar da bu bolumde yer almaktadır. Daha sonraki iki bolum SPSS paket programı ile ilgilidir. Once program, programın menuleri kısaca acıklanmıstır. Bu bolum programın yapabilecegi islemler, yer alan yontemler gibi temel ozelliklerin anlasılması acısından onemlidir. Istatistik ve SPSS ile ilgili temel acıklamaların ardından dorduncu bolumde SPSS ile degiskenler ve seriler ile yapılabilecek islemler ile temel istatistiklerin uygulamaları yer almıstır.

Kitabın hipotez testleri bolumu alısılmısın dısında duzenlenmistir. Genel olarak parametrik ve parametrik olmayan testler ayrı bolumlerde ele alınır. Burada parametrik ve parametrik olmayan testlere aynı bolumde yer verilmistir. Hipotez, ilgili temel kavramlar ve aralık tahmini acıklandıktan sonra, parametrik ve parametrik olmayan testlerden hangisinin uygun olacagı kararını vermek icin gerekli normallik testleri ve varyansların esitligi icin kullanılan teste yer verilmistir. Daha sonra testin turune gore once parametrik ardından alternatifi olan parametrik olmayan testler incelenmistir. Bu yaklasımın ozellikle uygulama sırasında kolaylık saglayacagını dusunmekteyiz. Kitabın korelasyon ve regresyon bolumu ozellikle regresyonun temel varsayımlarından sapmaların testleri, asırı degerler gibi konuların ele alınması nedeni ile onemlidir. Son bolumde cok degiskenli istatistiksel analiz yontemlerinin uygulamalarına yer verilmistir.

Yayın Tarihi 2014-02-25
ISBN 9753534185
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 430
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.