Batı’ya Yon Veren Metinler II & Ronesans / Protestan Reformu Erken Modern Donem / Bilim Cagı (1350-1650)

Yazar: ALFA YAYINLARI

On altıncı yuzyılın son ceyreginden itibaren alınan yenilgiler, kaybedilen topraklar, basta Osmanlı Imparatorlugu olmak uzere, Musluman ulkelerin aydınlarını Batı karsısında icine dustukleri gucsuzlukten kurtulmaya yonelik arayıslara sevk eder. Bu cercevede gelistirilen muhtelif tezlerin onde geleni, sorunun bizzat Islam dininin vazettigi temel degerler ile Peygamber ve sahabelerin uygulamalarından kaynaklandıgı seklindedir. Buna gore, Islam dunyasının Batılı devletlere yenik dusmesinin baslıca nedeni, kapitalizmin gelismesi icin gerekli olan risk ustlenebilen isadamı tipolojisini uretebilecek kulturel altyapının gelismemis olmasıdır. Ernest Renan ve Lord Cromer gibi ilk donem oryantalistlere ve “Batılılastırmacı” aydınlara gore, bilim, felsefe ve teknolojide geri kalmıslıgının baslıca nedeni, Islam dininin ozgur arastırmaya karsı ve engelleyici olmasıdır. Bu soylem, Muslumanların basından itibaren bilime ve felsefeye karsı dusmanca bir tavır sergilemis olduklarını iddia eder. Oryantalist degerlendirmelere cevaben Cemaleddin Afgani’den, Namık Kemal’e kadar cok sayıda Musluman entelektuel tarafından kaleme alınan “apoloji” tarzındaki mudafaanameler, projektorlerini dogrudan Islam dini uzerine yoneltirken, Batı zihniyetinin gerceginin aydınlatılmasında yetersiz kalınmıs, rekabeti hakkıyla degerlendirmek yolunda tatminkar sonuclara ulasılamamıstır.

Buna karsın 1570-1815 yılları arasında Yahudi-Hıristiyan, Yakın Dogu ve Yunan-Roma geleneklerinin sorgulanmasıyla baslayan entelektuel cıkıslar, “bilginin yeniden tanımlanması” olarak ifade edilen buyuk dusunce devrimiyle sonuclanır. Thomas Hobbes’dan Spinoza’ya, William Shakespeare’den Karl Marx’a kadar adlarını dunya dusunce tarihine kazımıs olan dusunurler, Avro-Amerikan toplumu IS Ucuncu yuzyılda yazan Cyprian’ın tanıyamayacagı bir bicimde degistireceklerdir.

Batı’ya Yon Veren Metinler’in ikinci cildi, ilk somurgecilik girisimlerinin gozlendigi 1570’lerden, kuantum kuramının babası 1858 dogumlu Alman fizikci Max Planck’ın bilimsel otobiyografisine kadar, Batı medeniyetini tanıma yolunda yuzlerce yıldır entelektuel dagarcıgımıza katmayı ihmal ettigimiz metinleri sunmaktadır. Soz konusu bu metinlere asinalık gelistirmenin okurdan ozel bir sabır, sebat ve gayret talep edeceklerini teslim etmekle birlikte, Batı’ya Yon Veren Metinler’in katılınması gereken muthis bir seruven oldugu da kuskusuzdur.

Derleyici: Alev Alatlı
Yayın Tarihi 2014-04-09
ISBN 6051068657
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 500
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.