Batı’da Siyasal Dusunceler Tarihi 3/Yakın Cag

Yazar: Mete Tuncay

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Ilk baskısı 1969’da Ankara Universitesi Siyasal Bilgiler Fakultesi Yayınları arasında uc cilt olarak cıkan Batı’da Siyasal Dusunceler Tarihi, 1985’te genisletilmis olarak Verso Yayınları tarafından basıldıktan sonra yayınevimiz tarafından bir kez daha gozden gecirilerek tekrar yayımlanıyor.
Yıllardır aranmakta olan bu eseri ozenli bir calısmayla yayına hazırlayan Mete Tuncay, siyasal etkenlik uzerine one surulen gorusleri tanımlayıp, acıklarken kullandıgı “dusunus” deyimini, bu anlamda gecerli olan “teori” ve “doktrin” kavramlarına tercih ederken; bu sozlerin dogru ya da yanlısı ve hatta “dogma”yı icerdigini, oysa “dusunus”un kavram olarak yansızlıgı ifade ettigini ve bunun da tarihte siyasetle ilgili dusuncelerin genis olcude karısmıs oldugu dikkate alındıgında daha uygun bir deyim oldugunu savunmaktadır.
Batı’da Siyasal Dusunceler Tarihi’ nin bu cildinde Hegel’den Mao Ze-dung’a uzanan Yakın Cag dusunurlerinin secme yazıları yeralıyor. Eserin bu baskısında tum metinler ve kaynakcalar gozden gecirilmis, daha onceki baskılarda yeralan Antonio Gramsci’nin yazıları cıkarılmıs yerine P. A. Kropotkin’in secmeleri ile Einstein ile Freud arasındaki mektuplasma eklenmistir.

Yayın Tarihi 2011-08-09
ISBN 9756857663
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 485
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.