Ayrıntı Iki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kultur Dergisi Sayı:2 Ocak-Subat 2014

Yazar: Kollektif

AYRINTI-DERGI

2013’uın bitisi de kendisi gibi sarsıcı oldu. 17 Aralık sabahı Tuırkiye iktidar blogu icindeki catısmanın patlamasına uyandı. Ergenekon, Balyoz ve 12 Eyluıl davalarının ardından onuımuıze cıkan bu yolsuzluk sorusturması yeni davaları da beraberinde getirecek gibi goruınuıyor. Gorevden alınan emniyet muıduırleri, yerleri degistirilen savcılar… Tam bu sırada CHD’li avukatların yaptıgı savunma, savunmanın yargıladıgı durusmalardan biri olarak Tuırkiye tarihinde yerini aldı.
AKP huıkuımetlerinin iktidarda oldugu donemde Tuırkiye siyaseti, iktidarın siyasete cagrı manipuılasyonlarının fonunda, ceza mevzuatı icinde yuıruıduı. Son sorusturmayla hukuk alanının, ozellikle ceza hukukunun
siyasal savas meydanına donduıguı, geride bırakılan 6 yılın onemli sorusturmalarından biri daha baslamıs oldu. Siyasetin hukukun icine kapatılmaya calısıldıgı birkac dava daha baslıyor gozuıyle bakabiliriz duruma.
Ayrıntı Dergi’nin ikinci sayısında tam da bu nedenle “siyasi dava” mefhumunu merkeze alıyoruz. Iddiamız ozellikle Ergenekon Davası ile birlikte, tabii daha oncesinde de en cok duydugumuz elestirilerden biri olan “hukukun siyasallastıgı” elestirisinin gercek bir elestiri olmadıgını gostermek. Tam aksine siyasetin hukuki alana cekildigini ve kriminallestirildigini duısuınuıyor; siyasal davalar dosyasını “siyasete cagrı” olarak kurguluyoruz. Bu nedenle savunma ve iddianın siyasal stratejilerini temele koyuyor, davalarda izlenecek ya da izlenmis siyasal stratejiler uızerine kafa yoran metinlere yer veriyoruz.

Yayın Tarihi 2014-01-24
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 152
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 21 x 29.7 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.