Aydede (1948) -2

Yazar: Refik Halid Karay

INKILAP KITABEVI

Komurcu komurune toz ve tas katmazsa uyku gozune girmez. Oduncu kuru mese diye eve yas gurgen yollamazsa ici rahat etmez. “Halis koyun sudiyle kaymak!” sanki icyagı ile dondurulmus kolalı sudur; yaglı denilen peynirin icinde ise yag, keciboynuzundaki baldan daha azdır!

Taze sanılsın diye kokmus balıgın –bar artisti imiscesine– kulaklarını boyarlar. Lokantalarda levrek gercekte palamut, gazinolarda ekmekle cogaltılmıs taramada sarı havyar, havada bulut, salatada zeytinyagı “sen onu unut” tur! Ustu iri taneli cilek sepetinin altı mikroskobik nesnelerle doludur ve her kapalı satılan sey bir hile kutusudur.

1922’de 90 sayı cıktıktan sonra derginin basyazarı ve kurucusu Refik Halid’in yurtdısına gonderilmesiyle yayın hayatı sona eren mizah dergisi Aydede, 1948 yılında tekrar yayımlanmaya baslar.

Cok partili sisteme gecis asamasındaki fırtınalı donemde yeniden sahneye cıkan Aydede; Refik Halid’in guclu, incelikli ve sivri mizah anlayısı ile muhalif durusunu yansıtmaya devam etmis, yayımlandıgı donemdeki sosyal ve ekonomik hayata ısık tutmustur.
Turk mizahının doruk noktası Aydede, 2 ciltlik bir calısmayla ilk defa okur karsısına cıkıyor.

Yayın Tarihi 2013-04-17
ISBN 9751033062
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 376
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.