Avrupa’nın Anası Anadolu

Yazar: Helmut Uhlig

TELOS YAYINLARI

Helmut Uhlig, bu kitabında gunumuz Avrupası’nın tarihsel izini suruyor ve bu izleri netlestiriyor: Uhlig’e gore, dunyanın en eski uygarlıklarının besigi ve "Avrupa’nın Anası"dır Anadolu.
Uhlig’in gecmise yaptıgı bu gezi, bizi, Ana Tanrıca’nın her seye damgasını vurdugu tarih oncesine goturuyor. Dogu-Batı Uygarlık Akımı’nın izleri, Efes’teki Artemis’ten "Tanrı doguran" Meryem Ana’ya, oradan Ic Anadolu, Mezopotamya ve Karadeniz kıyılarına kadar uzanıyor. M.O. 10 binli yıllar ile Milat arasındaki zaman diliminde Anadolu’da var olmus uygarlıklar, Avrupa uygarlıgını da bicimlendirmisdir..
Kuskusuz Avrupa uygarlıgı, Antik Yunan, Roma ve Incil’den de beslenmistir; ancak bunların kokenlerinin de Anadolu’da oldugu unutulmamalıdır.
Uhlig’in bu kitabı, Avrupa uygarlıgının dinden ekonomiye, ticaretten sanata dek tarihsel dinamiklerine ısık tutmaktadır.
Uhlig’in, Avrupa’nın temellerini genisleterek betimlemesi, daha onceki inceleme bicimlerini degistirmis ve yepyeni goruslerin ortaya atılmasına yol acmıstır.
Bu nedenlerden dolayı, bu kitap, Avrupa uygarlıgının ve bunun Anadolu’yla iliskilerinin anahtar kitabı niteligindedir.

Cevirmen: Yasemin Bayer
Yayın Tarihi 2001-08-29
Orjinal Adı Die Mutter Europas
ISBN 9755451706
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 285
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.