Avrupa-Merkezcilik

Yazar: Samir Amin

CHIVIYAZILARI YAYINEVI

Fransız Devrimi’nin insanlıga armaganı olan "ozgurluk, esitlik, kardeslik" gunumuzde demokrasi, toplumsal esitlik, evrensel humanizm kavramlarıyla ifade ediliyor…Bunların geri donmemecesine gerceklestiklerini soylemek cok zordur. Peki hic degilse bu formulleri giderek daha cok kullanmayı hedef alan gelecegin kapılarını acabilecek kavramsal anahtarlara sahip miyizı Kitap, kapitalizmin kulturu, Avrupamerkezli olmayan bir tarih gorusu, Avrupa ve Ortadogu’da haraclı ideoloji, Avrupa feodalizmi, Avrupamerkezcilik ve kolecilik, ulus kuramı ve cagdas emperyalizmin bunalımı gibi sorunları tartısıyor..

Avrupamerkezcilik, yani modern toplumsal ideoloji ve kuramın one surdugu, ama korelmeye yuz tutmus evrensellik iddialarını acıga cıkarıyor.

Avrupamerkezciligin bir elestirisini yapmak tasarısı ancak, kapitalizmin hem tum insan toplumlarının evriminin bilimsel bir acıklamasını ortaya koymak, hem de tum insanlıga seslenecek bir gelecek projesi hazırlamak gibi ikili bir duzeyde gercek, nesnel bir evrensellik ihtiyacı yarattıgı kabul edilirse anlamlıdır.

Cevirmen: Mehmet Sert
Yayın Tarihi 2007-05-21
ISBN 9759187286
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.