Avrupa’da Devrimler 1492-1992

Yazar: Charles Tilly

LITERATUR YAYINLARI

Charles Tilly, bu kitapta, Avrupa tarihinin savas, ayaklanma ve bastırmalarla, devletlerin ve imparatorlukların dogusu ve aralarındaki mucadeleleriyle, kentlesme, zenginlesme ve sanayilesmeyle tanımlanabilecek son bes yuz yıllık donemini yeniden yorumluyor. Devrimlerin Avrupa, genel olarak da dunya tarihindeki yerini gosteriyor.

Buyuk devrimler, devrimci olmayan kosullardaki siyasetin duzenli yapısma ne dereceye kadar ve ne yollarla uyum gosteriyorı ozel olarak,devletlerin orgutlenmesindeki hangi buyuk degisiklikler devrim sayılırı Iste elinizdeki kitabın hareket noktası da, 1492-1992 yıllan arasında Avrupa icin gundeme getirilen bu iki sorudur. Yazar bu sorulardan hareketle, devrim ve devrimci durum kavramlarını tanımlıyor ve 1492-1992 yıllan arasında gerceklesen devrimleri kapsamlı bir sekilde ele alıyor.

Son olarak Charles Tilly Orta ve Dogu Avrupa’da yakın zamanda gerceklesen ulusal devrimlerle Avrupa Birligi icindeki uluslarustu hareketleri karsılastırıyor ve soyle bir saptama yapıyor: Bireyci kulturlerin yeniden dogusu, kendisi de baslı basına bir devrimci surec olan devrimci milliyetciligin gerilemesiyle atbası ilerleyecek ve bu da Avrupa’nın gelecegini derinden etkileyecektir.

Cevirmen: Ozden Arıkan
Yayın Tarihi 2005-01-30
Orjinal Adı European Revolutions, 1492-1992
ISBN 9750402421
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 287
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.