Ates Cemberindeki Balkanlar

Yazar: Raymond Poincare

PINAR YAYINLARI

Buyuk bir hızla baslayan II. Balkan Harbi Bulgaristan icin tam bir hezimet olmustur. Yunan, Sırp ve Romen orduları karsısında tutunamayan Bulgaristan, aynı zamanda I. Balkan Harbi sonunda Osmanlı Devleti’nden aldıgı toprakları da kaybetmistir. Balkan devletleri arasındaki savası sona erdiren antlasma 10 Agustos 1913’te Bukres’te imzalanmıstır.

Balkan Harpleri adeta arkasından gelecek buyuk yangının habercisi olacak kucuk bir yangın gibidir. Osmanlı Devleti, bu savas sonunda tarihinin en agır yenilgisine ugrayarak sınırla¬rını Adriyatik kıyılarından Meric Nehri’ne kadar cekmek zorunda kalmıs ve Rumeli top¬rakları terk edilmistir. Balkanlar’daki binlerce Turk’un yasadıgı toprakları terk etmesine neden olmus ve buyuk goc hareketleri yasanmıstır.

Yazar, 20 Agustos 1860 ile 15 Ekim 1934 tarihleri arasında yasamıs Balkan Harbi yıllarının Fransa Basbakanı Raymond Poincare. Fransa basbakanlıgı sırasında Fransa’nın I. Dunya Savası’na girmesiyle sonuclanan politikaların belirlenmesinde onemli rol oynamıs ve savas sırasında cumhurbaskanlıgı yapmıstır. Poincare 5 defa basbakanlık yapmıs, Lozan Konferansı’nda Fransa delegasyonu baskanlıgında bulunmustur. 1913-1920 arasında cumhurbaskanlıgı gorevini yerine getirmistir.

“Ates Cemberindeki Balkanlar”da yazar Fransa’nın diger ulkeler karsısındaki konumundan hareketle Balkan Harbine bakısını ister istemez Fransa merkezli olarak anlatmıstır. Butun bu olumsuzlugu yasatan savasları baslatan ulkelerin saygı adı altında kullandıkları menfaatperest dili gormek mumkundur.

Kitapta Balkan Savasına girmemis ancak muharip ulkelerden birini kendine perde arkasında muttefik yapmıs ulkelerin ic hesaplasmaları ve savasın gerek dısarıya, gerekse carpısan ulkelere yansımasını sıcagı sıcagına anlatmıstır.

Yayın Tarihi 2013-04-17
Orjinal Adı Les Balkns en Feu 1912
ISBN 9753523615
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 382
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.